Herkes Kegel egzersizin ne olduğunu bilmeli. Çoğu egzersiz gibi kalp damar zorlanması olmadan önemli sağlık yararları sunan doğanın mucize egzersizleridir. Dr. Arnold Kegel, Kegel egzersizlerin önemini ilk olarak 1948 yılında ileri sürdü. Ama çalışmasının önemi onun keşfinden sonra fark edildi. Kegel egzersizleri pelvik tabandaki pubokoksijus (PC) kaslarını sıkan, esneten ve bırakan kas yapıcı egzersizlerdir. PC kasları anüsünüzden üriner büzgen kasınıza uzanır. Pelvik taban iç organlarınızı yerinde tutmaya yardımcı olan bir grup kastır. Vücudunuzu düşünürseniz belinizin etrafında içi boş bir merkezi olan pelvis kemiği bulunur. Pelvik taban kaslarınız boşlukta, pelvis kemiği merkezinde bir ağ sistemi gibi çalışır ve iç organlarınızla bağırsaklarınızı tutar.

Ama pelvik kasları vücudunuzun içindeki organları tutmaktan daha fazlasını yapar. Tıbbi ve cinsel açıdan birçok önemli işlev sunarlar. Kegel egzersizlerinin tıbbi yararlarıyla başlayalım. Erkekler için, özellikle ileri yaştaki veya zayıf kas tonusu olan erkekler için idrar ve dışkı tutamama büyük bir sorundur. Birçok erkek bir öksürük, hapşırık veya kahkahadan sonra sızıntıyla, gecelik kazalarla veya bağırsak hareketlerini kontrol etme zorluğuyla mücadele eder. Kegel egzersizlerinin gelişen mesane kontrolüyle de bağlantısı vardır. Kegel egzersizleri erkek prostat zorluklarının, örneğin prostat iltihabı ve iyi huylu prostat hiperplazisi tedavisinde de kullanılır.

İdrar ve dışkı tutamama yararlarına ek olarak, gebelik veya sezaryen geçirmiş kadınlar da PC kaslarını kuvvetlendirmenin vajinal ve pelvik kas tonuslarını geliştirmede büyük yardımları olduğunu keşfetmişlerdir. Kegel egzersizleri, rahim gibi organlar hareket ettiğinde veya yerinden çıktığında meydana gelen pelvik sarkmayı önlemeye yardımcı olan güçlü pelvik kasları üretebilir.

Güçlü PC kaslarına sahip olmanın ve Kegel egzersizleri yapmanın erkekler için cinsel sağlık yararları da vardır. Çalışmalar Kegel egzersizlerinin ereksiyonunuzun, kan dolaşımınızın kuvvetini artırdığını göstermiştir ve bu egzersizler, yıllardır sertleşme bozukluğu sorunlarında standart bir teknik olarak kullanılmaktadır. Kegel egzersizlerinin erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde etkili olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Ek olarak, güçlü PC kasları daha kuvvetli, daha şiddetli boşalmalarla ilişkilendirilmiştir.

Kadınlar için, güçlü pelvik kasları daha şiddetli, daha sık ve daha kuvvetli orgazmlarla ilişkilendirilmiştir. Boşalabilen bazı kadınlarda Kegel egzersizleri boşalmanın kuvvetini ve şiddetini de artırabilir. Kegel egzersizleri vajinal kas tonusunu kuvvetlendirir ve daha dar vajina kanalı yaratmaya yardımcı olur. Bu, kadının zevkini artırmaya yardımcı olabilir çünkü vajina çevresini tam olarak hisseder. Ayrıca, daha dar bir vajina, penis içerideyken erkeğin zevkini de artırabilir.

PC kaslarınızın nasıl sıkılıp bırakılacağını öğrenmek kolaydır. Öğrenmenin en yaygın yöntemi, idrarınızı yaparken idrar akışını kesmektir. Bu kasları tespit etmenin başka bir yolu, idrar yapmayı bitirdiğinizde son idrar damlalarını sıkarak çıkarmaktır. İyi bir Kegel egzersizi sadece PC kasını sıkar. Kaba etler, kasıklar ve karın gibi başka kasların esnemesi yer almamalıdır. Olayın esasını kavradığınızda penisinizi ve anüs büzgen kasınızı ayrı ayrı veya ayrı zamanlarda sıkıp bırakmayı öğreneceksiniz. Daha ileri kas gelişimi için, erekte penisinizin üstüme hafif bir havlu koyup penisinizi sıkarak havluyu "kaldırabilirsiniz”.

Kegel egzersizlerini yapmanın iyi bir rejimi günde üç egzersizdir: sabah, öğle, akşam. Her egzersizde 15 tekrarlı 3 set yaparak başlayabilirsiniz. Tekrar değişebilir ve kendi rutinlerinizi oluşturmak pekâlâ mümkündür. Birkaç örnek: Bir tekrar sık/bırak olabilir, 3 saniye sıkmak bir tekrar olabilir, kısa bir büzme ve uzun sıkma bir tekrar olabilir, sıkışınızı uzun süre mesela 30 saniye tutmak bir tekrar olabilir. Egzersizlerinizi giyinikken, reklam aralarında, işte veya yatakta yapabilirsiniz. Bazı çiftler Kegel egzersizlerini birlikte yaparlar. Erkek erekte olur, kadının içine girer ve sırayla tekrarları yaparlar. Denemeyenler için söyleyelim, penisiniz içerideyken vajinanın Kegel egzersizi yapması hoş bir histir.

Uygulamaya başlayın. Pelvik kaslarınızı güçlendirin. Bütün olumlu tıbbi ve cinsel sağlık yararlarıyla birlikte herkes günlük Kegel egzersizlerini yapmadır.

Yapmamak için bir neden yok. Hem, tıbbi ve cinsel sağlığınız uzun vadede artacaktır.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

mrb hocam bende turner sendromu var bu yüzden kemik erimem var hangi egzersizleri önerirsiniz plates yapsam işe yarar mı durdurabilir miyim... devamı