Tedavi

Bir kişinin eroini bırakmasını ya da bir tedavi programına bağlamasını sağlamanın zorlukları, eroin bağımlılığı tedavisinin diğer uyuşturuculardan daha farklı stratejiler gerektirdiği anlamına gelir.

Geleneksel yöntemler

Standart tedavi, yoksunluk çeken hastaların uyuşturucudan uzak kalmak için danışma ve terapi aldığı bir arınma (detoks) dönemimden oluşur. Ama eroine yeniden başlama oranı oldukça yüksektir ve çoklu rehabilitasyon döngüleri gerekebilir. Bu nedenle eroin bağımlılığı tedavisi tek seferlik değil devam eden bir epizot olarak görülür. Kullanıcılar bazen bunu “bir adım ileri iki adım geri” olarak tanımlar. Ama ideal olarak, her kötüleşme ve rehabilitasyon döngüsü daha az şiddetli olacak ve nihayetinde iyileşmeye yol açacaktır.

Diğer yöntemiyse Adsız Alkoliklerinkine benzeyen bir 12 adımlı programdır. Çeşitli gruplar vardır, Adsız Narkotikler buna örnektir.

Evde tedavi

Eroinin uzun bir suiistimal hikayesi vardır ve ayrıca uyuşturucu kültüründe ev yoksunluğu öyküsü de vardır. İki yöntem, birden bırakmak ve yavaş yavaş bırakmaktır. Birden bırakmak genellikle bir arkadaşın ya da aile bireyinin yardımıyla yoksunlukla baş etmek anlamına gelir. Bu durumda, diğerleri bağımlıya destek olur ve onu gözlemler.

Yavaş yavaş bırakma yöntemindeyse sonunda önemli yoksunluk belirtileri olmaksızın temiz olana kadar uzun bir dönem içinde doz yavaş yavaş azaltılır. Bu çok zordur çünkü doz azaltıldığı için yoksunluk oldukça uzun bir döneme yayılmıştır. Ayrıca bağımlı bu süreç hiç bitmeyecekmiş gibi hissetmeye başlayacağı ve daha fazla eroinle sıkıntısını hafifletmeye çalışacağı için yöntemin başarısız olma ihtimali vardır.  

Bu yöntemlerde, marihuana ya da diğer maddelere çeşitli vitamin preparatları eklenebilir.

Hızlı Arınma

Bu yöntemde bağımlıya anestezi altında bir opiat (morfin gibi etki gösteren bir kimyasal) antagonist verilir. Antagonist eroininin vücuttaki reseptörlerine ulaşmasını engeller ve yoksunluk artar. Ama bağımlı önemli belirtilerin bir kısmı esnasında uykuda olur. Maalesef, uzun dönemde iyi sonuçlar görülmez ve anesteziden kaynaklı ilave riskler taşır. Ayrıca kişinin iyileşmesi için zaman içinde pek çok döngü gerekebilir.

Sürdürme

Eroinin yarattığı zarar kısmen sosyaldir. Bu, bir işi elinde tutamamaktan ve finansal ihtiyaçları karşılamak için yasal olmayan davranıştan (ve sonuçlarından) kaynaklanır. Sürdürme programlarında eroin bağımlılığının yerine daha az zarar verici metadon veya başka bir madde bağımlılığı konulur ve daha sonra bu, bağımlıların hayatlarını daha iyi yaşamaları için kullanılır. Bu programın Avrupa’da bazı başarıları olmuştur. Sonuç olarak sürdürme programları, yerine konulan maddenin dozunun azaltılması yöntemiyle bağımlıların iyileşmeye yönlendirilmesi anlamına gelir.

İlaç Tedavisi

Yeni ilaçlar, opiat agonist ve antagonistin birleşimidir. Biri opioid reseptörlerini aktive ederken diğeri bloke eder. Fakat vücutta farklı türde reseptörler olduğu için bu reseptörlerin aktif edilmesinin başka türlü yoksunluğa yol açacağı düşünülür, buna karşın öfori sağlayan reseptörlerin bloke edilmesiyle bağımlıların yeniden kötüleşme ihtimalleri azalabilir. Buprenorfinle nalokson bu birleşimlerden biridir.

Belirtiler

Belirtiler

Eroin bağımlılığının kuvvetli belirtilerinden biri yineleyen, genellikle de daha çok miktarda uyuşturucu ihtiyacıdır. Düzenli doz alınamadığında bağımlılarda yoksunluk başlar. İstek ve uyuşturucu arama davranışı normal yükümlülükler ve davranışlardan daha önemlidir.  Kullanıcının tek odaklandığı şey “ilacını” almak olacaktır.

Bağımlılığın sonuçları bu durumda hem arama faaliyetinden hem de eroinin kendini kullanmaktan kaynaklanır. Eroinin her çeşidi yasadışı olduğundan tutuklanma ve hapis cezası gerçek risklerdir, ama bağımlılar yakalanmasalar bile enfeksiyon ve doz aşımı riskleriyle karşı karşıyadırlar.

İşaretleri

Eroin bağımlılığının en belirgin işareti meşhur iğne izleridir. Deri ve kan damarlarında enjeksiyondan hasar görmüş alanlar olur. Her ne kadar kullanıcılar en ince iğneyi (diyabetik şırınga) ve farklı enjeksiyon yerleri kullanmaya ve çalışsa da, eroin kostiktir ve hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın damarlar ya da kılcal damarlar hasar görecektir. Ayrıca uyuşturucunun kuvvetli ağrı kesici etkisi sebebiyle, bu hasar uygun bir yere enjekte edilmesi lehine göz ardı edilebilir.

Sonunda damarlar bütünüyle yıkıma uğrar ve deri bu bölgede sert skar doku oluşturur. Daha sonra izler damar üzerinde bir dizi enjeksiyon izine dönüşür. Bu, eroin kullanımının en açık işaretidir, bazı bağımlılar zaten hiç görülmeyen yerlere, örneğin ayak parmaklarının arası ya da dil altına enjekte ederler.

Küçülen göz bebeklerinin yanı sıra halsizlik, solunum depresyonu ve kafası karışmış bir tavır da eroin kullanımının işaretlerindendir. Ama uyuşturucu konusunda deneyimli kişiler bu işaretleri gizleyebilirler. Bazıları herhangi bir “malzeme” bulunana kadar keşfedilmezler. Bağımlıların bir sonraki dozu alma teşebbüsleri yakın zamanda olacaktır.

Diğer sağlık sorunları da damardan uyuşturucu kullanımına işaret edebilir. AIDS, hepatit C, enjeksiyon yerinde enfeksiyon; bütün bunlar, özellikle de iğneler paylaşılıyorsa yinelenen enjeksiyonların sonucu olabilir. Diğer bir yaygın belirti de kabızlıktır.

Nedir

Eroin bağımlılığı dünyadaki en yıkıcı ve zahmetli bağımlılıklardan biridir ve eroin rehabilitasyonu ömür boyu sürebilir. Haşhaştan üretilen eroin, morfinin yarı sentetik bir türüdür. Bunun, üretilenler arasında en bağımlılık yapıcı maddelerden biri olduğu tahmin ediliyor.

Bu ironiktir çünkü eroin ilk kez pazara sunulduğunda, morfinden daha güvenli olduğu düşünülürdü ve morfin bağımlılığı tedavisinde kullanılırdı. Şu an eroinin belki de en bağımlılık yaratıcı madde olduğu, eroin bağımlılığı tedavisinin çok zor ve eroin arzusunun çok inatçı olduğunu biliyoruz.

Kullanım Şekli

Eroininin kullanılma yöntemi onun bağımlılık potansiyeliyle ilişkilidir. Temel kural, başlangıç ne kadar hızlı olursa ve uyuşturucunun etkisinde ne kadar çok kalınırsa, o maddenin bağımlılığının o kadar artacağıdır. Bunun anlamı, eroin oral, duman ya da enjeksiyon yoluyla alınabilirken, damardan enjeksiyonla hızlı bir şekilde alındığında kullanıcılara en güçlü (ve en bağımlılık yaratıcı) deneyimi vermesidir.

Eroini kasa ya da doğrudan damara enjekte etmek aynı zamanda eroini, diğer bağımlılık yapıcı maddelerden daha tehlikeli hale getirir. Ayrıca enfeksiyon, damarlarda doğrudan hasar ve doz aşımı riski de yüksektir. Oral dozda birkaç miligram doz hatası çok anlamlı olmazken aynı hatanın damardan kullanımda yapılması ölümcül olabilir.  Ayrıca ağızdan alındığında bir miktar korunma sağlanır çünkü eroin tüm vücuda ulaşmadan önce karaciğerden (ve karaciğer metabolizmasından) geçer. Ama eroin duman ya da enjeksiyon yoluyla alındığında bu gerçekleşmez.

Eroinin Etkileri

Eroinin kullanılması, kullanıcıya enjekte edildiği alana bağlı değişen öforik duygular (mutluluk, neşe, coşku) verir. Eroin damar içine enjekte edilirse etkileri 7-8 saniyede hissedilir. Kasa enjeksiyonun tam etkilerinin hissedilmesi daha yavaş şekilde, 5 ila 8 dakikada hissedilir. Diğer uygulama yolları hızlı etki sağlamaz ve kullanıcılar tabii olarak enjeksiyona yönelirler.

Eroinin etki etmesinin ardından kullanıcılar keyifli bir uyuşukluk hissederler. Kullanıcılar bunu inanılmaz huzur, keyif ve memnuniyet duygusu olarak tarif eder. Yeni kullanıcılar için öfori 4 ila 6 saat sürebilir ve yavaş yavaş azalır. Bir kez tolerans geliştikten sonra öfori sadece 2 ila 4 saat sürer ve daha sonra yeni bir enjeksiyon gerekir.

Bağımlılık

Fiziksel ve psikolojik bağımlılığın gelişmesi bazıları için hızlıyken, bazıları için kademeli olabilir. Bu kullanmak için mevcut olan fırsatlara bağlıdır. 3 gün gibi kısa süreli enjeksiyon kullanımı, fiziksel bağımlılık belirtilerinin ortaya çıkması için yeterlidir.  Çoğu kullanıcı iğnelerden ya da bağımlı olmaktan korktukları için yavaş yavaş günlük kullanıma başlar. Bazen yeni kullanıcılara başka bir bağımlı maddeyi uygular ve bu kişiler daha sonra yöntemi kendi başlarına uygulamayı öğrenir.

Eroin bağımlılığı sağlık otoriteleri ve uzmanlarını alarma geçirecek şekilde hızlı bir artış gösterir. Eroinin en büyük üreticileri Afganistan, Pakistan, Myanmar, Tayland, Laos, Vietnam, Meksika ve Kolombiya’dır.

Artan eroin bağımlılığı salgını, zapt edilmesini zorlaştırarak sınıf ve ırk sınırlarını aşar. Madde kullanımı esnasındaki haz ve eroin yoksunluğu esnasındaki eziyet, bağımlılık oranında bağımlılıktan kurtulma sayısına göre artışa neden olur. Eroin bağımlılığı dünyadaki en karmaşık ve yıldırıcı madde bağımlılıklarından biridir.

 

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Merhaba Dr. Hanim. Benim 8 aylik oğlum var ve çalışıyorum. Annem bakıyor kendisine ve anneannesinde yatılı kalıyor. Pazartesi akşamı bırakıyorum, cuma... devamı