Birçok kuş gribi haberiyle, ev kuşunuzun bu ciddi hastalığa yakalanma riskine dair endişelenmemeniz güç olabilir. Medya bu virüs hakkında bir ton önemli bilgi sağlarken, yanlış kanılar ve yalan yanlış doğrular kuş gribi tartışmalarında bolca bulunmaktadır.

Kuşunuzu ve ailenizi korumak için gerçekte kuş gribinin ne olduğuna, nasıl yayıldığına ve ondan nasıl korunabileceğinize dair net bir fikre sahip olmanız önemlidir.

Kuş Gribi Gerçekleri

Kuş gribinin bir dizi türü vardır – 25’in üzerinde alt tipi tanımlanmıştır. Ancak hayvanlardan insanlara geçen sadece tek bir tipi vardır: H5N1 virüsü. Bu virüs aralarında en ciddisidir ve hem kuşlara hem de insanlara ölümcül zarar verebilir.

ABD Salgın Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, kuş gribinin H5N1 türü Avrupa ve Asya’da görülmektedir ve ördek ve kaz gibi yabani, göçmen türlerin dışkılarında bulunmaktadır. Virüsün en yaygın yayılma şekli dışkı yoluyla ağızdan geçmektedir, ancak H5N1’in kuş kafesleri, banyolar ve evler gibi canlı olmayan cisimler üzerinde yaşayabileceklerini unutmamak gerekir.

H5N1 çoğunlukla tavuk ve üretme çiftliğindeki kuşlarda teşhis edilirken, virüsü herhangi bir kuşun bulaştırması da muhtemeldir.

Kuş Gribi ve Yoldaş Kuşlar

Şimdilik kuş gribinin bulaşma riski, Amerika Birleşik Devletleri’nde tutsak, evde hapis olan kuşlar için özellikle yüksek değildir. Ancak enfeksiyon riskini gündeme getirecek iki etmen vardır.

İlk etmen, eğer bir kuşun ev dışındaki faaliyetlerine ve yabani kuşlarla temasına çok fazla izin veriliyorsa oluşur. Riski azaltmak için ev kuşunuzun kafesi olmaksızın dışarıda olmasına izin vermeyin. Eğer kuşunuzun kafesi dışarıda ise, kuşunuzu yakından izlediğinizden ve yabani hayvanları ondan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

İkinci risk etmeni, ev hayvanları ticaretine eklenen ve yaban hayattan yakalanan kuşların giderek artan satışıdır. Yakalanmaları, taşınmaları ve satışları sırasında kuşlara yaşatılan ciddi travmanın üzerine bu uygulama, kuş gribinin de içinde olduğu çeşitli dehşet verici hastalıkları insanların evlerine ve kuşhanelere götürmelerinde önemli bir rol oynar.

Dünya Papağan Vakfı’na göre Avrupa, ev hayvanları ticareti için yaban hayattan yakalanan kuşların ithalatını çoktan yasaklamıştır. Eğer yeni bir kuş için pazardaysanız, lütfen yeni ev hayvanınızın beslendiğinden ve sağlıklı olduğundan emin olmak için adı bilinen ve tecrübeli bir besleyici arayın.

Yaban hayattan yakalandığından şüphelendiğiniz bir kuşu yakınlarda almışsanız, mümkün olan en kısa zamanda bir kuş veterinerinden randevu almak iyi olabilir. Kuş veterineri, kuş gribi gibi hastalıklar için kuşunuza test yapabilir ve gerekirse kuşunuza ihtiyacı olan tedavileri sunabilir. En azından bunu bilmek, kafanızı rahatlatacaktır!

Kuşunuzu Gripten Korumak

Doğruyu konuşmak gerekirse çoğu zaman bir ev hayvanının sağlığına yönelen en büyük risk, sahibinin çevresinde olmaktır. Bazen çok iyi bakılan kuşlar bile hastalanırken, kuşların insanlardan alabileceği birçok farklı grip, virüs ve enfeksiyon olduğunu aklınızda tutmanız önemlidir.

Hem kendinizin hem de ev hayvanınızın sağlığını korumak için kuşunuzu ellemeden önce ve elledikten sonra ellerinizi daima yıkadığınızdan emin olun. Eğer hastalanırsanız, iyileşene kadar kuşunuza bakması için bir arkadaşınızın veya aile üyesinin yardıma gelmesini rica edin. Uygun hijyen anlayışı ve sağduyu ile ev halkını kuş gribinin de içinde olduğu birçok büyük hastalıktan koruyabilirsiniz. Yüksek sağlık standartları bilincini sürdürmek, ev hayvanınızla uzun ve mutlu yıllar geçirmenizi sağlayacaktır.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Merhaba ben 30 haftalik hamileyim ve 2 haftadır bulantı bugunde kusmam var yemek yiyemiyorum ne yapmam lazım bide aç 238 fl 52 bdp 72 kilosu nekadar ... devamı