Vajinismus belki de ülkemiz için en büyük cinsel sorun; her on kadının birinde görülüyor. Pek çok kadın 15-20 yıla kadar varan evliliklerine rağmen eşiyle cinsel ilişkiyi yaşayamamaktan ötürü halen "bakire” ve bu sorunlarını en yakınlarına dahi anlatamıyor. Vajinismus, doğru tedavi merkezlerinde kesin ve kalıcı sonuca ulaşılan bir cinsel problemdir. 

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajinanın alt üçte birindeki kasların kişinin kendi kontrolü haricinde yani istemsiz olarak kasılması sonucunda ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor-ağrılı gerçekleşmesi ile karakterize bir cinsel işlev problemidir. 

Cinsel ilişki sırasında refleks şekilde istemsiz olarak kas kasılmaları, şikayetin derecesi ile de orantılı olarak vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın bir şekilde görülebilmektedir. 

Aslında tüm bu kasılmaların sebebi "vücudun kendisini koruma” içgüdüsüdür. Bilinçdışına cinsel ilişki ile ilgili yerleşmiş bir takım korku ve kaygılar vardır; bunun sonucunda kişi kendisini kasmakta ve ilişkiye izin vermemektedir. 

Eşini seven, çoğu kez severek ve isteyerek evlenen kadın, eşiyle sevişme sırasında da haz ve tatmin almakta; ancak ilişki penetrasyon (birleşme) boyutuna geçtiğinde aniden başlayan korku, heyecan, çarpıntı ve nefes nefese kalma gibi bulgular ile adeta bir "panik atak benzeri durum” yaşamaktadır. Bu şekilde azalarak devam eden birleşme denemeleri zaman içinde yerini umutsuzluk ve karamsarlıklara bırakmakta, problem ise her geçen gün bir çığ gibi büyümeye devam etmektedir. 

Vajinismus zaman içinde evli çiftlerin tüm hayatlarını da olumsuz yönde etkilemekte; kişilerin kendi öz güvenleri azalmakta ve hem ev hem de iş hayatlarında birbiri ile bağlantılı pek çok sıkıntılara ve büyüyen sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenlerdir ki, vajinismusu bir kadının bireysel sorunu olarak değil bir "çift problemi” olarak görmek gerekir. 

Çiftlerin çoğunluğu eğitimli kesimden

Son 8 yılda Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ne başvuran ve tedavi olan 2500 vajinismus hastamızın % 85’ı en az lise mezunudur. En sık görülen meslek grubu içinde öğretmenler yer alıyor. Bunu finans ve sağlık sektörü çalışanları izlemektedir. İlginç bir şekilde kliniğimize başvuran çiftler arasında karı- koca doktor olan çiftler, hatta jinekologlar ve psikologlar dahi bulunuyor. 

Her türlü jinekolojik girişim sıkıntı oluşturur

Vajinismusta kişide cinsel penetrasyonda kasılma harici başka belirtiler de olabilir. Vajina içine tampon, fitil veya parmak sokamama, jinekolojik muayenelerden kaçınma-ağlama krizleri, vajinal ultrasona girememe, cinsel ilişki sırasında vajina içine penisin tam olarak değil bir kısmının girmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme gibi.

Cinsellikle ilgili şehir efsaneleri sorunu körükler

Vajinismus % 90 oranında psikolojik, % 10 oranında organik nedenler sonucunda gelişmektedir. Psikolojik nedenler arasında cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili etraftan alınan yanlış veya abartılı bilgiler bulunmaktadır. Özellikle kızlık zarının çok değerli olduğu, mutlaka çok iyi korunması gerektiği, ilk gecede çok ağrı ve kanamanın olduğu gibi çevreden alınan abartılı düşünceler probleme zemin hazırlamaktadır. Ayrıca cinsellikle ile ilgili önceden yaşanmış travmalar; taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar da vajinismus nedenidir. 

En sık organik sebepler arasında ise Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS), kızlık zarı, vajina yapısal sorunları, bartholin absesi ve kisti yer almaktadır. 

Kesin tanı için önce jinekolojik muayene şart

Vajinismusun kesin tanısının ancak bir jinekolojik muayene sonucunda konulabilir. Yıllarca gereksiz yere psikolojik tedavi görmesine rağmen sonuç alamayan pek çok vajinismus hastasında, ilaçlar veya basit cerrahi girişimler ile düzeltilebilecek jinekolojik nedenler olabilir.

% 100 tedavisi mümkündür!

Vajinismus doğru tedavi yaklaşımları ile % 100 çözümlenebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Hatta vajinismus, cinsel işlev sorunları arasında en kolay çözüme ulaşan problemdir. 

Altta yatan neden anatomik bir engel ise basit cerrahi girişimler sorunu çözmektedir. Ancak neden % 90 olasılıkla psikolojik kökenlidir ve bütüncül cinsel terapi gerektirir. 

Vajinismus tedavilerinde dünyada en sık olarak sistematik duyarsızlaştırma ile davranışsal - bilişsel tedavi yaklaşımları ve hipnoz tedavileri yer almaktadır. 

Bilişsel yaklaşımlar arasında; hastanın genital organları hakkında bilgilendirilmesi, vajina ve klitorisi ile barıştırılması ve cinsellik ile ilgili açıklayıcı bilgilerin verilmesi sayılabilir. 

Cinselliğin halen tabulaşmış yanlış inanışlarla dolu olan ülkemizde bilişsel programlar erkek eşlere de uygulanmalıdır; çünkü bu konularda erkeklerin de pek çok bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. Bazen erkeklerde tedavi gerektiren erken boşalma ve sertleşme problemleri de görülebilmektedir. Davranışsal tedavi yöntemleri arasında ise kişinin kendi cinsel organını tanıması ve onu bir takım pelvik taban kas egzersizleri ile kontrol etmesi öğretilmektedir. Ev ödevlerinin düzenli çalışılması tedavi sürecini etkileyen en önemli faktörlerdendir.  İçlerinde derin korkular taşıyan hastalarda son yıllarda uygulanan hipnoz tedavileri (hipnoterapi) de çok iyi sonuçlar vermektedir. 

Hera klinik ile ortalama 3-4 gün içinde kalıcı sonuca ulaşılabilir.

Hera Klinikteki vajinismus tedavileri  tamamıyla bilimsel yöntemleri arasında hipnoterapi, bilişsel ve davranışsal terapiler bulunmaktadır. 

Cinsel sorun yaşayan hastalarımıza kesin tanı için öncelikle basit bir jinekolojik değerlendirme yapmaktayız. Jinekolojik değerlendirmeler ile alta yatan organik bir sorunun varlığı ve vajinismusun derecesi araştırılır. Kendi sınıflandırma sistemimize göre vajinismusun dört ayrı derecesi vardır. Bir pozitif en hafifi, dört pozitif en ağırı tarif eder. Kişilerin ilk görüşmede gereksinimlerini belirlemekte, derecelerine göre tedavileri bireyselleştirmekteyiz. 

Hera Klinik’te vajinismus tedavileri oldukça kısadır. Kişiye özel tedavilerle ile vajinismus tedavileri ortalama 1 ile 5 seans arasında sürmektedir ki bu da her gün tedaviye gelen bir hasta için yaklaşık 1 ile 5 gün arasındaki bir tedavi süresidir. Tedavi sonrasında sonuçlar kalıcıdır, yani sorun bir daha asla nüks etmez. Çünkü davranışsal tedavi yaklaşımlarının en güzel tarafı, kişinin kendi kendisini keşfederek uyguladığı pelvik taban kas egzersizleri ile sonuca ulaşmasıdır. 

kaynak: www.vajinismus.com.tr

İLGİLİ MAKALE

Vajinismus Öyküleri

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Hocam vajinismus tedavisini yapiyor musunuz? Ortalama kac seans suruyor acaba?... devamı