Bıçaksız lazer yöntemi, ağrısız bir tedavidir ve iki aşamadan oluşur. Birinci aşama, Intralase ile flebin oluşturulmasıdır ve bu iki göz için 4 dakika sürer. İkinci aşama ise, korneaya lazerle yeni bir şeklin verilmesidir. Bu aşamada hasta hiçbir acı duymaz.
Ameliyattan sonra yaklaşık 6 saatlik bir dinlenme sürecine ihtiyaç vardır. Bu süre içinde gözler kesinlikle kapatılmaz. Dolayısıyla gözde yaşarma, sulanma ve hafif bir hassasiyet söz konusu olabilir. 6 saat sonra hasta normal yaşantısına rahatlıkla dönebilir.
Fakat yine de ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde yüz yıkamaktan ve duş almaktan kaçınılması gerekir.
Excimer lazerden sonra dikkat edilecekler
Excimer lazerden sonra birinci gün kontrolü çok önemlidir. Bu kontrol yapıldıktan sonra, hasta bütün spor faaliyetlerine dönebilir. Yalnız göz makyajı için 2-3 gün daha beklemeleri gerekir.
Deniz ve havuza girmek içinse, 15-20 günlük bir sürenin geçmesine ihtiyaç vardır.
Bu ameliyat aslında çok kısa süren bir ameliyattır. Fakat ameliyat öncesi tetkikler çok uzun sürebilir. Dolayısıyla ameliyat olacak hastaların bunu bilmeleri gerekir.
Hastaların aynı gün içinde hem muayenelerini yaptırmaları hem de ameliyat olmaları mümkündür. Muayene aşamasında yaklaşık 11 tetkik gerektiği için, bu işlemler 1 saatin üzerinde bir zaman alabilir. Ama ilk muayenenin ardından 3-4 saat ara verildikten sonra, aynı gün içerisinde lazer yapılması mümkündür.
İLGİLİ MAKALE

Labya Küçültme

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba ben21 yasindayim bu sene excimer lazer olmayi düşünüyom sol gozum4.50 sağ gozum 2.50 sol gözümde bir artis oldu hocam lazer olabilir miy... devamı