Başarılı bir excimer lazer ameliyatı için gerekli olan üç önemli unsur vardır. Bunlardan ilki, doktorun deneyimidir. İkincisi hastanenin altyapısı ve üçüncüsü de kullanılan teknolojinin gelişkinliğidir.
Bugün en güvenilir yöntem iLasik teknolojisidir. iLasik teknolojiyi uygulayabilmek için iki büyük teknolojiye sahip olmak gerekir. Bunlardan biri intralase teknolojisi, diğeri ise Wavefront teknolojisidir.
Bu teknolojiye sahip olmanın yanı sıra, doktorun bu teknolojiyi uygulayacak deneyime, hastanenin de altyapıya sahip olması gerekir.
Güvenilirlik
Kozmetik bir cerrahide en önemli konu, bu cerrahinin güvenilirliğidir. Bu güvenli yöntem, iLasik teknolojisi ya da bıçaksız lazer teknolojidir.
Bıçaksız lazer teknolojisinin sağladığı olanaklar, hastanın kesilip kaldırılacak tabakasının bütün özelliklerini, çapını, derinliğini bilgisayar kontrolünde yapma şansı vermektedir.
İkinci önemli yöntem ise Wavefront ya da kişiye özel lazer tedavisidir. Bu, adeta parmak izi gibi hastanın tüm özelliklerini izleyebilen bir teknolojidir.
Birleşik teknolojiler
Bu teknoloji kendi içinde başka teknolojiler de barındırır. Örneğin CIA ya da NASA teknolojisi denilen yöntemle, gözün iris tabakasına kilitlenebilmektedir. Dolayısıyla doktor hastanın bulgularını girmeden, yani gözlük numarasını girmeden, lazer cihazı özel bir yöntemle hastanın bütün bulgularını Wavefront yöntemiyle ölçüp değerlendirerek bir diskete aktarabilmektedir.
Bu yöntemle artık hastaların sadece düşük düzeydeki aberasyonları değil, derin düzeydeki aberasyonları da tedavi edilebilmektedir. Bu, sadece miyop, hipermetrop, astigmat değil, başka sorunları düzeltme olanağı da sağlamaktadır.
İris tabakasının kilitlenmesi ve gözün torsiyonel hareketlerinin, yani kendi ekseni etrafındaki hareketlerinin izlenebilmesi, çok büyük bir teknolojidir. Bu teknolojinin sağladığı en büyük olanak ise, yüksek astigmatlı hastaların tedavisinde daha başarılı olabilme şansıdır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba ben21 yasindayim bu sene excimer lazer olmayi düşünüyom sol gozum4.50 sağ gozum 2.50 sol gözümde bir artis oldu hocam lazer olabilir miy... devamı