Tırnaklar el ve ayak güzelliğini arttırmakta önemli bir rol oynar. Kalıtsal faktörler, uygun bakım eksikliği, ihmal ve diyet ya da protein eksikliklerinden kaynaklanan birkaç tırnak sorunu vardır.

Beyaz lekeler! Tırnaklardaki beyaz lekeler yumuşak ve ışık yansıtarak beyaz görünen olgunlaşmamış tırnak hücrelerinden kaynaklanır.Tırnağın ucu da beyaz görünür, çünkü tırnak yatağına bağlı değildir ve ışığı yansıtır.Ayrıca, tırnak plağının tırnak yatağından ayrılmasına neden olan herhangi bir tırnak rahatsızlığı da beyaz lekelere neden olabilir. Beyaz lekeler mantar enfeksiyonundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu lekeler tedavi için doktora gösterilmelidir.

Kırılgan tırnaklar! Kırılgan tırnaklar tırnak plağının aşırı kuruluğundan kaynaklanan bir sorundur. Yağ ve su kaybı hücrelerin ayrılmasına ve dolayısıyla kırılgan tırnaklara neden olabilir. Ev işleri tırnaklardaki doğal yağı alarak kırılganlaşmalarına neden olabilir.Oje çıkarıcılar da tırnaklarınızın su kaybetmesine yol açar, bu nedenle çok sık kullanmamalısınız. Tırnak tabanına kremle masaj yapmak kırılgan tırnaklara iyi yönde etki edebilir. Masaj dolaşımı uyarır ve tırnakların aşırı kurumasını engeller.

Şeytan tırnağı! Şeytan tırnağı, tırnak kıvrımı ve çevresindeki ölü deride yırtılmaya neden olan bir tırnak bozukluğudur. Tirnak büyümeye devam ederken tırnak kıvrımı ve çevresindeki ölü deri tırnak plağına yapışma eğilimi gösterir.Bu deri uzadıkça yırtılır. Bazen, tırnak kıvrımı çatlar, özellikle de kuruduğu zaman. Tırnak yeme, tırnak ısırma ve ölü deriyi koparma şeytan tırnağına neden olabilir. Şeytan tırnağı, tırnak çevresindeki ölü deri masaj yardımıyla yumuşak tutularak ve düzenli olarak tırnak plağından ayrılarak iyileştirilebilir.

Paronişi! Paronişi bakteri, mantar ve bazı virüslerden kaynaklanabilir. Tırnak kıvrımları iltihaplanır kızarır, şişer ve ağrı yapar. Ciddi vakalarda, tırnak kıvrımından irin çıkabilir. Paronişinin ana nedeni ellerin uzun süre suda kalmasıdır. Elleri kuru tutarak kolayca önlenebilir. Lastik eldiven kullanın ve tırnak çevresindeki ölü deriyle daha dikkatlice ilgilenin.

Batık ayak tırnağı! Batık ayak tırnağı da tırnak sorunlarından biridir. Ayak tırnaklarınızı düzgün kesmiyorsanız, tırnak büyüdükçe tırnak kıvrımına batmaya başlar, ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olur.Batık ayak tırnağı, tırnağın şeklini değiştiren ayak parmağı yaralanmalarından da kaynaklanabilir. Tırnaklarınızı düzgün bir şekilde keserek batık tırnaktan kaçınabilirsiniz. Bazen ağrıyı azaltmak ve yaralı tırnağı almak için ameliyat gerekebilir.

Tırnak mantar enfeksiyonları! Mantar enfeksiyonu vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen bir tırnak sorundur. Tırnak mantar enfeksiyonuna onikomikoz denir. Bu tırnak sorununu yaşarken tırnaklarınız kırılır, renk değiştirir ve kalınlaşır.Tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisi mümkün olabilir. Ciddi sorunlar hemen teşhis edilmeli ve tedavisi doktorunuz tarafından yapılmalıdır.

Prof. Dr. Serap UYSAL

kızım altı yaşında,2 gündür baş dönmesinden şikayet ediyor.sebebi ne olabilir acaba,baş dönmesinin nedenini öğrenmek için hangi bölüme götürmeliyim.ce... devamı