Lif ve antioksidanlar bakımından zengin olan fasulye sadece bel bölgesi için iyi olmakla kalmaz, hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olabilir.

Sadece etin yerine konabilecek bir yiyecek olmanın ötesinde, fasulye o kadar besleyici ki, en son beslenme kılavuzları haftalık 1 ila 3 öğünlük alım miktarını üç katına çıkarmamızı tavsiye ediyor. Fasulyeyi bizim için bu kadar iyi yapan nedir? Uzmanlar şunları söylüyor:

Kanser, diyabet, ve kalp hastalığı gibi bütün kronik hastalıkların ortak bir noktası var. Aşırı kilolu olmak bunların gelişmesi riskini arttırıyor ve hastalığın seyrini daha da kötüleştiriyor; bu, bel bölgenizi daraltarak pantolonlarınızın daha iyi görünmesinden daha fazla şey yaptığınız anlamına geliyor. Colorado State Üniversitesi'nde toprak ve bitki bilimleri bölümünde profesör olan Mark Brick, farklı fasulye çeşitlerinin kanser ve şeker hastalığını önleme yeteneğini araştırıyor.

Uzmanlar , kalori bakımından fasulyenin etle karşılaştırılabileceğini söylüyorlar. Ama fasulye gerçekten, lif ve su içeriği bakımından üstündür, bu iki içerik daha kısa sürede daha doygun hissettirir. Diyetinize fasulye eklemek, mahrum kalma hissi duymadan kalorileri azaltmanıza yardımcı olur.

Diyetlerimiz çoğunlukla lif bakımından ciddi olarak eksik kalma eğilimindedir, bu da hem bel bölgemize hem de kalbimize zarar veriyor. Yetişkin kadınlar için önerilen günlük alım miktarı olan 21-25 gramın (yetişkin erkekler için 30-38 gr) yaklaşık yarısı olan bir fincan pişmiş fasulye (ya da konserve kutusunun üçte ikisi) yaklaşık 12 gram lif sağlar. Diğer taraftan, et hiç lif içermez.

Lif içeriğindeki bu fark etin hemen sindirildiği, fasulyenin ise yavaş yavaş, sizi daha uzun süre doygun tutarak sindirildiği anlamına gelir. Ayrıca, fasulyede az şeker vardır, bu insülinin kanda kalmasını ve açlık hissettirmesini engeller. Beslenmenizde fasulyeyi etin yerine koyduğunuzda, doymuş yağ oranının azalması gibi ek bir ödül kazanmış olacaksınız.

Hala ikna olmadınız mı? Yeni bir çalışmada, fasulye yiyenlerin kilosu yemeyenlere göre ortalama yaklaşık 3 kilogram daha az ölçüldü ve daha ince bir bele sahip oldukları görüldü. Ayrıca yetişkinler günde 199 kalori, gençler ise günde 335 kalori daha fazla tüketmişti.

Fasulyede ette olmayan başka bir şey daha var: Fitokimyasallar, sadece bitkilerde bulunan bileşikler (phyto Yunanca'da "bitki" anlamına gelir). Fasulye vücutta hücre hasarına yol açabilen serbest radikalleri etkisiz hale getiren bir fitokimyasal grubu olan antioksidanları bolca içerir. (Serbest radikaller kanser ve yaşlanmadan, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara kadar her şeyden sorumlu tutuluyor.)

Araştırmacılar, yaygın olarak tüketilen 100'den fazla yiyeceğin antioksidan kapasitelerini ölçtü. Üç çeşit fasulye ilk dördün içinde yer aldı: Küçük kırmızı fasulye, kırmızı barbunya ve barbunya. Ve diğer üçü (siyah fasulye, tombul fasulye ve börülce) ilk 40 içinde yer aldı.

Sonuç nedir? Fasulye oldukça mükemmel bir gıdadır.

Op. Dr. Emir Perviz MİRZAOĞLU

Merhaba yutkunurken boğazımdan kırt diye ses geliyor yemek yerken çok fazla değil ama içecek içerken ve yutkunurken dışarıdan rahatsız edecek şekilde ... devamı