Hayalinizdeki vücuda kavuşmak için belki yeterince çaba sarf ediyorsunuz, ama neden hala kilo veremediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun sebebi doğru sandığınız bazı yanlışları uygulamanız olabilir. Doğru sandığınız bazı fitness hatalarını sizler için hazırladık.

Yürümek koşmak kadar etkili değil
30 dakika koşarak yaktığınız kalorilerin, 30 dakika yürürken yaktığınız kalorilerin yaklaşık iki katı olduğu doğrudur. Ancak, koşan ve yürüyen kişilerin kat ettikleri mesafe aynı ise, yakılan kalori de aynı olmaktadır. Yapılan araştırmalar yavaş ve uzun egzersizin, hızlı ve kısa egzersize oranla çok daha fazla işe yaradığını kanıtlamıştır. Yani, koşu yapmanın yürüyüşten daha etkili olduğu doğru değildir.

Spor yapmak insanı acıktırır
Oldukça yanlış anlaşılmış bilgilerden biridir. Egzersiz yaparken yakılan kalorilerin devamında kişinin daha çok acıkıp, daha çok yemek yediği düşünülür. Ama, araştırmalar egzersiz yapmanın kişinin iştahı ile bir ilişkisi olmadığını, hatta bazen açlığı bastırdığını ortaya çıkarmıştır. 

Kalorilerin nereden geldiğinin önemi yoktur
Bütün kaloriler eşit değildir. Bazı yiyecekler ve proteinler diğerlerine göre daha çok çiğneme, sindirme ya da depolama gerektirir. Farklı yemek cinslerinin vücut ve kan şekeri üzerinde farklı etkileri bulunur. İçerisinde su barındıran yiyecekler (sebze ve çorba) daha az kalori içermektedir.

Sadece diyet yapmak kilo vermek için yeterlidir
Diyet yapıp yediklerinizi aza indirerek kilo vermek geçicidir. Spor ve diyetin birlikte gerçekleştirilmesi ise uzun vadeli çözümleri beraberinde getirir. Ne kadar hareket ederseniz o kadar kilo verirsiniz. Kalorileri ve yemek yemeği kesmek ise yağları değil, kasları yakar. Bu yüzden vücut güçsüz düşer ve kısa bir süre sonra verilen bütün kilolar fazlası ile geri alınır. Spor yapmak ise yağları yakarak, kalıcı olumlu sonuçlar sağlar.

Egzersiz yapmak için en iyi zaman diye bir şey yoktur
Kilo vermek için yürüyüş yapmak istiyorsanız bunu ne zaman yaptığınızın bir önemi yoktur düşüncesi doğru değildir. Egzersiz için doğru zaman diye bir şey olduğu doğrudur. Öğleden sonra spor yapmak en uygun zaman dilimlerinden biridir, çünkü vücut sıcaklığı yüksektir.


Op. Dr. Gökçer UZER

Hastalıkla ilgili bilgi almak istiyorum size nasıl ulaşabilirim... devamı