Yeni bir araştırma 55 yaşında üstündeki kişilerde D vitamini eksikliğinin günlük işleri yerine getirme yeteneğinde azalmayla ilişkili olduğunu gösterdi. Hollandalı araştırmacılar katılımcıları iki gruba ayırdı. 725 kişilik ilk grupta 55 – 65 yaşları arasında kadın ve erkekler, 1237 kişilik ikinci grupta ise 65 yaşın üstünde kadın ve erkekler yer aldı. Bu gruplardaki katılımcıların 15 basamaklı bir merdiveni tırmanmak, giyinmek ve soyunmak, oturur pozisyondan ayakta pozisyona geçmek, ayak tırnaklarını kesmek, dışarıda yardım almadan 5 dakika yürümek, kendi vasıtalarını kullanmak veya toplu taşıma kullanmak gibi görevleri yapıp yapamadıklarına bakıldı. Sonrasında kan testleriyle D vitamini seviyeleri ölçüldü.
Yaş, fiziksel aktivite, kronik hastalıklar gibi faktörler de göz önünde bulundurularak bir sonuç değerlendirilmesi yapıldı. Buna göre iki grupta da mililitre başına 20 nanogramdan az D vitamini bulunan katılımcıların günlük işleri yapma yeteneğinin normal seviyede D vitaminine sahip katılımcılara göre azaldığı görüldü. Normal D vitamini seviyesi aynı birimde 30 nanogramın üstüdür. Çalışma The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma) dergisinde yayınlandı.
Amsterdam’da Vrije Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli olan Dr. Evelien Sohl araştırmanın düşük D vitamini seviyesini günlük işleri yapamamanın nedeni olarak göstermediğini söylüyor: "D vitamini takviyeleri bu görevleri yerine getirebilme yetisini geliştirebilir. Ancak kesin bilgi vermeden önce rastgele yapılmış kontrollü deneylerin düzenlenmesine ihtiyaç var.”

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba hocam ben 20 yaşında birisiyim bende 4 yıldır kıl dökülme yaşiyorum saçım ve göğüz ve etek arası kıllar dökülüyor doktora gittim kan tahlili a... devamı