Benler, cilt üzerinde koyu kahverengi renkte noktalar şeklinde ortaya çıkar. Düz ya da pütürlü olabilirler. Benlerin neden ortaya çıktığı henüz kesin olarak anlaşılamamıştır fakat çoğunlukla genetik sebeplere dayanmaktadır. Birçok insan, güneşin ben oluşumunda etkili olduğuna inanır. Benler hakkındaki gerçekler ve yanlış inanışlar konusunda bilgi sahibi olmamız, vücudumuzda bulunan benleri tanımlamamıza ve zararlı olabilecek benleri belirlememize yardımcı olacaktır.

Yanlış: Bütün Benlerde Kanser Vardır.

Sahip olduğumuz benlerin çoğu aslında kanser değildir. Yalnızca vücudunda yeni benler beliren veya mevcut benleri üzerinde değişiklikler olanların, cilt kanseri taraması için bir deri hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Aynı zamanda ciltte iyileşmeyen yaralar, deri üzerinde çıkıntılar oluşması ya da varolan çıkıntıların boyut değiştirmesi, olası cilt kanseri belirtileri arasındadır.

Yanlış:Tüm Kanserli Benler Asimetrik, Sınırları Belirsiz, Farklı Renkte, Büyük Ya Da Büyüyor Olmalıdır.

Simetrik olmayan benler, ben çevresindeki değişimler, renk, çap ve büyüme gibi özellikler potansiyel olarak kanser oluşturma riski bulunan benleri tanımlamakta kullanılan önemli kriterlerdir. Birçok tehlikeli kanser türünde, birbirinden farklı iki parçaya sahip benlerle karşılaşıldığı bilinen bir gerçektir. Sınırları düzensiz, farklı tonlarda ve çok renkli, boyutu bir kalem silgisi boyutundan daha büyük ya da büyümekte olan benler, yüksek risk grubu belirtileri arasındadır. Fakat, tüm bu belirtilerin bulunmadığı benlerde de kanser oluşma riski bulunabilir. Bu nedenle, vücudunuzda rastlayabileceğiniz ve bu özelliklere sahip olmasa da yeni oluşan benleri de, bir cilt hastalıkları uzmanının kontrolünden geçirmeniz önemlidir .

Yanlış: Ben Aldırma Operasyonu, Benin Büyümesine Ya Da Kansere Dönüşmesine Sebep Olur.

Bu inanışların her ikisi de doğru değildir. Bir beni aldırmanız enfeksiyona yol açabilir fakat benin büyümesine ya da kansere dönüşmesine sebep olmaz. İyi huylu benlerin  alınması  gerekmez fakat kanserli benler çevreleyen deri ile birlikte derhal aldırılmalıdır. Ben aldırma operasyonlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bir deri hastalıkları uzmanıyla görüşün. Benlerinize yalnızca konusunda uzman hekimlerin müdahale etmesi gerekir. Yukarıda sıralanan yanlış inanışlar ve daha fazlası hakkında bir deri hastalıkları uzmanından bilgi almanız, sağlığınızla ilgili doğru hamleleri zamanında yapabilmenize yardımcı olacaktır. Eğer benler ve benlerin yol açtığı cilt kanseri hakkında duyduğunuz başka hikayeler varsa, lisanslı bir dermatolog doğru bilgi alabileceğiniz en uygun kaynaktır.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

Ben Doğuştan yanlış bir Bedende, Yanlış bir Ailede ve Yanlış bir şehirdeyim. Ben Trabzonda yaşayan ne yapacağını bilmeden 52 yaşına kadar gelmiş bir T... devamı