Gastrik bypass ameliyatı büyük bir ameliyattır. Bu yüzden hafife alınması ya da küçümsenmesi son derece yanlış olur. Yani gastrik baypas geçirecek kişilerin, çok büyük bir ameliyat geçireceklerini bilerek bu işe girmeleri gerekir.

Bu ameliyatta özel aletler kullanılarak mide hacmi küçültülür. Bunun arkasından, küçük mide ile ince bağırsak arasında yapılan bağlantılarda, ameliyat sonrasında sorun oluşma riski ortaya çıkabilir. Bu sorunların başında kanama riski gelir. Bir diğer önemli konu, mide ile ince bağırsak arasındaki bağlantıda anastomoz kaçağı denilen sorunların ortaya çıkabilmesidir.

Bunun dışında obez hastalarda ameliyat sırasında pulmoner emboli denilen embolinin görülme riski oldukça yüksektir. Dolayısıyla ameliyat sı Gastrik Bypass ameliyatı yapılacak hastaların seçiminde, tüm dünyada Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahı Derneği’nin koymuş olduğu kurallar göz önünde bulundurulur. Bu kurallar ülkemiz için de geçerlidir. Bu kurallardan ilki, kişinin vücut kitle endeksinin 40 kilogram bölü metrekarenin üzerinde olmasıdır. Ya da vücut kitle indeksi 35 kilogram bölü metrekarenin üzerinde olmakla birlikte, tansiyon yüksekliği, uyku hastalığı, uyku apne sendromu gibi yandaş hastalıklarla birlikte bulunmasıdır.

Diğer endikasyonları ise hastanın yaşının 18 ila 60 yaş arasında bulunması ve kronik alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olmamasıdır. Yanı sıra, ameliyat olabilmesi için, anestezi açısından ameliyat olmasına engel olmayacak bir durumun olmasıdır.
rasında bu tip risklere karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca kişilerin bu riskleri bilerek ameliyata karar vermeleri gerekir.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

MERHABA BEN 100 KİLO CİVARLARINDAYIM VE BOYUM 1.60 30 YAŞINDA 1 AYLIK EVLİ BİR KADINIM KİLO VERMEK İSTİYORUM AMA BİRÇOK KEZ DİYETİSYENE GİTTİĞİM HALD... devamı