“Başka alanlarda, ergen kızlarda vücut ağırlıklarını asgari düzeye indirme baskısına dair önemli sayıda çalışma var ama bu baskının uyku sağlığıyla ilişkisi daha az incelenen bir konudur ve sonuçları genelde bilinmez,” dedi çalışmanın baş araştırmacısı. “Bu sonuçlar önemli çünkü keşif, bu araştırmadaki ilk adımlardan biri olabilir,” diye de açıkladı bir haber bülteninde.

Araştırmacılar, araştırmayı yürütürken hepsi kız ve yaşları ortalama 12 olan Teksaslı 789 ortaokul öğrencisinden kilo verip zayıflamak için hissettikleri baskı miktarını anlatmalarını istediler.

Kızlar bu baskının kaynaklarını da belirtti, bunlar arasında yaşıtlar, aile, arkadaşlar ve medya vardı. Sonra araştırmacılar, kızların uyku kalitesini değerlendirerek zayıf olmaları gerektiğine dair dışsal baskının uyku miktarlarını nasıl etkilediğini ölçtüler.

Kızların arkadaşlarının yanı sıra medyadan hissettikleri zayıf olma baskısı, uyku süresini önemli ölçüde belirledi; bu baskı, kızların uyku miktarındaki değişikliğin %4,5’inden sorumluydu.

Uyku süresindeki bu farklılık, arkadaşlarından zayıf olma baskısı gören gelişmiş ülkelerdeki kızlar (araştırmaya katılanların %60’ı) arasında %6’ya çıkıyor, diye buldu araştırma.

Çalışmanın yazarları, uyku kaybının genç kızları başka sağlık sorunları, mesela kaygı ve depresyon riskiyle karşı karşıya bıraktığını da ekledi.

Bu çalışma bir tıp toplantısında sunulduğu için veriler ve sonuçlar, meslektaş incelemesinden geçmiş bir dergide yayımlanana kadar başlangıç niteliğinde görülmeli.

Kaynak: health.msn.com

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba ben 16 yaşında bit genç kızım henüz adet dönemim olmamasına rağmen masturbasyon yaptım ve kan geldi sizce kızlığım bozulmuşmudur ? biraz acil!... devamı