Nedir

Birçok genç, alkol, tütün veya uyuşturucu dener, ama bu maddeleri kullanmak güvenli ve yasal değildir. Bazı gençler bu maddeleri sadece birkaç kez deneyip bırakırlar. Diğerleri onlara karşı güdülerini veya iştahlarını kontrol edemezler. Bu, maddenin kötüye kullanımıdır.

Gençler sigara, alkol, evde bulunan kimyasallar (solunanlar), reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, yasadışı uyuşturucuların içinde olduğu bir dizi maddeyi deneyebilirler. Marihuana, gençlerin en fazla kullandıkları yasadışı uyuşturucudur.

Belirtileri

İşaretler

Çocuğunuzun alkol, uyuşturucu veya diğer maddeleri kötüye kullanabileceğinin işaretlerinin farkında olmak önemlidir. İşaretlerin bazıları şunları içerir:

Kırmızı gözler ve aşırı derecede yorgun olmak gibi sağlık şikayetleri. Eğer çocuğunuz sık aralıklarla reçetesiz satılan göz damlasından kullanıyorsa, marihuana içmekle oluşan kırmızı gözlerini saklamaya çalışıyor olabilir.

Okulla daha az ilgili olması, notlarında düşme ve derslere girmeme veya okula gitmeme. Aileleri veya okul faaliyetleriyle çok az ilgili yeni arkadaşlar.

Kimyasallarla ıslanmış halılar veya kağıtlar ki bu, çocuğunuzun maddenin buğusunu çektiği anlamına gelebilir. Solunan maddeleri kullanmanın bir diğer işareti de çocuğunuzun giysilerinde, ellerinde veya yüzünde oluşan boya veya diğer lekelerdir.  

Sebepleri

Sebepleri

Gençler, alkol ve diğer uyuşturucuları pek çok nedenden dolayı kullanırlar. Örneğin, arkadaşlarına veya belli gruplara uyum sağlamak isterler. Aynı zamanda bir uyuşturucu alabilir veya alkol içebilirler, çünkü bunların hissettirdikleri halden hoşlanırlar. Kullandıkları maddenin onları daha olgun gösterdiğine de inanabilirler. Gençler, yeni şeyler denemeye ve risk almaya eğilimlidir, uyuşturucu alabilir veya alkol içebilirler, çünkü bu onlara heyecan verici görünür.

Alkol veya diğer uyuşturucularla sorunu olan aile üyelerine sahip gençlerin ciddi madde bağımlılığı sorunlarına sahip olma ihtimalleri daha fazladır. Aynı zamanda ailelerine bağlı olmayan veya değer verilmediklerini hisseden gençler de büyük risk altındadırlar. Çok az kendine güveni olan, depresyon gibi duygusal veya zihinsel sağlık sorunları olan gençler de artan risk grubundadır.

Komplikasyonları

Komplikasyonları

Maddenin kötüye kullanılması kötüleşen okul performansı, arkadaş kaybı, evde sorunlar ve süregelen yasal sorunlar gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Alkol ve maddenin kötüye kullanılması, araba kazaları, intiharlar, şiddet ve suda boğulmayla ilgili genç ölümlerinin veya yaralanmalarının önde gelen nedenlerindendir. Maddenin kötüye kullanılması, korunmasız seks, dolayısıyla HIV virüsünün de içinde olduğu cinsel yoldan bulaşan hastalıklar ve hamilelik riskini artırabilir.

Belli uyuşturucuların gelişigüzel kullanımı da aşırı doz veya beyin hasarı gibi ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir. Birçok yasadışı uyuşturucu bugün ev laboratuarlarında yapılır, böylece etkisi büyük oranda değişir. Bu uyuşturucular aynı zamanda bakteriler, tehlikeli kimyasallar ve başka güvenilir olmayan maddeler içerebilir.

Ne Yapmalı

Ne yapmalısınız?

Çocuğunuz alkol, tütün veya uyuşturucu madde kullanıyorsa, onu ciddiye alın. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, sorun hakkında açık olarak çocuğunuzla konuşmaktır. Onu da aynısını yapmak için zorlayın. Sert, yargılayıcı sözler kullanmamaya çalışın. Bu sure zarfında olabildiğince destekleyici olun. Çoğu durumda öfke dolu, sinirli bir ifadeyle yüz yüze yapılan bir konuşma, çocuğu aileden çok uzağa gitmeye iter. Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız veya rahat hissetmiyorsanız, bir çocuk doktorundan, psikologdan veya bir psikiyatrdan yardım isteyin.

Çocuğunuzun ihtiyacı olan tedavi çeşidi, maddeyi kötüye kullanma düzeyine bağlıdır. Örneğin eğer bir çocuk uyuşturucu veya alkolü birkaç kez denemişse, sorun hakkında açıkça konuşmak, çocuğunuzun madde kullanımını durdurmasına yardım etmek için tüm yapmanız gereken şeydir. Ama eğer çocuğun maddeyi kötüye kullanım sorunu varsa, o zaman bir doktor ve/veya bir uzman tarafından görülmesi gerekir. Çocuğunuz bir uyuşturucuya veya alkole bağımlıysa, zehir çıkarma tedavisi veya maddeyi ilaçla yer değiştiren bir tedavi görmesi gerekebilir. İlaçlar, birebir danışmanlık veya aile danışmanlığı şeklinde veya her ikisiyle birleştirildiğinde etkilidir.

Nüksetme de denen maddenin kötüye kullanımına geri dönme, tedaviden sonra yaygın bir durumdur. Çocuğunuzda veya tedavi programında bir başarısızlık değildir. Bağımlılıktan kurtulmak zordur ve zaman alır. Çocuğunuzun belli bir zaman aralığında sadece bir adım atması gereğinin zorlukları olabileceğini bilin.

Önleme

Önleme

Çocuğunuzla açıkça ve dürüstçe konuşmak ve sağlıklı bir ev hayatını sürdürmek, çocuğunuzun alkol ve uyuşturucuyu denemesinin önüne geçebilir.

Şu önerileri kullanarak madde kullanımını önlemeye yardım edebilirsiniz:

  • Çocuğunuzla erken bir dönemde alkole, tütüne ve diğer uyuşturucular karşısında ondan neler beklediğiniz hakkında konuşun. Eğer çocuğunuz sizin madde kullanmasına izin vereceğinizi düşünürse, uyuşturucu ve alkolü denemesi kuvvetle muhtemeldir.
  • Çocuğunuzu, spor, manevi programlar veya başka grup faaliyetleri gibi anlamlı faaliyetlerle meşgul tutun.
  • Çocuğunuzdan ev içi kuralları takip etmesini bekleyin. Kötü davranışlar için makul cezalar oluşturun ve tutarlı bir biçimde onları uygulayın.
  • Çocuğunuzla konuşmaya devam edin. İyi yaptığı en ufak şey için bile onu övün.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın. Sigaradan, alkolden ve uyuşturucudan sakınan arkadaşlara sahip olmak, çocuğunuzu maddeyi kötüye kullanmaktan koruyacak en iyi yöntem olabilir.
İLGİLİ MAKALE

İntihar

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

bayıltıcı madde aldığımı kan testinden belli olurmu yada nasıl belli olur... devamı