Yorgunluk, stres veya üzüntünün en kolay açığa çıktığı yer göz altı torbalarıdır. Genelde kadınların şikâyet ettiği gözaltı torbaları ve mor halkaların oluşumunda genetik faktör de öne çıkmaktadır. Göz altı torbaları göz altındaki yağ keseciklerinin fıtıklaşmasından dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Göz altı morluklarının oluşmasına neden olan da birden fazla faktör vardır; kemik yapısı, uykusuzluk, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, hiperpigmentasyon, sinüzit, kötü beslenme ve ilaçlardır. Peki, göz altı torbalarından kurtulmanın yolları nelerdir?

Avokado Dilimleri
Göz altı halkalarına veya torbalarına avokado dilimleri koyarak yüzünüze fresh bir görüntü yaratabilirsiniz veya maske yaparak cildinize canlılık ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Avokado maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 adet avokado, 2 çay kaşığı limon suyu ve çok az badem yağıdır.

Soğuk Çay Maskesi
Hızlı etki gösteren soğuk siyah çay torbalarını göz altlarınızda bekleterek göz altı dokularındaki değişimi görebilirsiniz.

Salatalık Dilimleri
Vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan salatalık cilt için çok faydalı bir meyvedir. Salatalık dilimlerini göz altı torbalarınızı gidermekte veya morlukları azaltmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerinde 30 dakika bekletmek!

Hemoroit Kremi
Şişlik hissini azaltıcı etkisiyle bilinen hemoroit kremlerini göz çevresine uyguladığınız kremlerle karıştırabilirsiniz. Böylece göz çevrenizi hem nemlendirmiş hem de şişliğini azaltmış olursunuz.

Uyku Saatlerine Dikkat
Göz altı torbaları ve morluklara neden olan uykusuzluk göz çevrenizde oluşan bu problemlerin temel kaynağı olabilir. Bu nedenle uyku düzeninizin olmasına ve çok geç saatlerde uyumamaya özen göstermelisiniz.

Sıkılaştırıcı Dermatolojik Ürünler
Eğer erken yaşta doğru ürünler kullanılırsa 20’li yaşlarda başlayan kırışıkların ve göz altı torbaların önüne geçilebilir. Cilt uzmanları kozmetik ürünler yerine dermatolojik ürünler kullanılmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Hastalık Belirtisi Olabilir
Göz çevresinde meydana gelen şişlikler eğer kronikse temelinde böbrek hastalıkları veya hormonal bozukluklar yatıyor olabilir. Bu nedenle eğer göz çevresi bakımına özen göstermenize, uyku düzeninize ve aldığınız besinlere dikkat ettiğiniz halde herhangi bir değişiklik olmuyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Iyi günler hocam yaşım 24. hamileliğimde gözümde sorun başladı. Işığa bakamıyordum hamile olduğum için ilaç kullanamadım. Doğumdan sonra gittim dokto... devamı