ORDU (AA) - Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Hem bağışıklığın güçlenmesi hem de gribal enfeksiyonun önlenmesi adına kiviyi bol bol tüketmemiz gerekiyor'' dedi. 

Karadeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonun sıkça görüldüğünü, bu nedenle bolca C vitamini içeren kivi tüketilmesi gerektiğini söyledi. 

Kivinin tüketim noktasında değerlendirildiğinde insan sağlığı üzerinde çok faydaları bulunan güzel bir meyve olduğunu anlatan Karadeniz, ''Kış aylarına girmiş durumdayız. Hem bağışıklığın güçlenmesi hem de gribal enfeksiyonun önlenmesi adına kiviyi bol bol tüketmemiz gerekiyor'' diye konuştu. 

C vitamini denildiğinde akla önce turunçgillerin geldiğini belirten Karadeniz, ''Turunçgiller C vitamini bakımından oldukça zengin meyvelerdir. Ama kivi, turunçgillerden en az 5 veya 6 kat daha fazla C vitamini içermektedir'' dedi. 

Prof. Dr. Karadeniz, yaklaşık 130 gramlık kivinin yarısının dahi yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını sözlerine ekledi.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı