Evde Tedavi

Gribin evde çabucak atlatabilmek için çözümlere mi ihtiyacınız var? Nesiller boyu grip belirtilerinin tedavisinde evde uygulanan çözüm yollarının çoğu şimdi de vücudunuz grip virüsü ile savaşırken size yardımcı olabilirler.

Yine de unutmayın ki sizde grip belirtileri varsa, doktorunuzu aramak iyi fikirdir. İlaç tedavisi belirtilerin başlamasından itibaren 48 saat içinde alınırsa hastalık sürecini kısaltabilirler. Grip belirtilerinden emin değil misiniz? Vücuttaki yaygın ağrılar ve 38 dereceden yüksek ateş en iyi belirtilerdir.

Nefes Tıkanıklığı

Grip Belirtileri: Her Yanınızı Saran Ağrılar ve Nefes Tıkanıklığı

Aromatik Solunum Buharı: Banyo veya mutfak lavabosunu kaynar suyla doldurup iki çay kaşığı doğranmış zencefil ekleyin. Bir havluyu aşağıya doğru sarkacak şekilde kafanıza örterek suyun üzerine abanın ve mümkün olduğunca buhardan faydalanmaya çalışın. Veya buharlaşan suya, reçetesiz alabileceğiniz Vicks benzeri bir merhemden bir çay kaşığı kadar ekleyip birkaç dakika boyunca rahatlayıncaya kadar içinize çekin. Grip için bir başka çareyse, suya okaliptüs ya da mentol eklemektir. Okaliptüsün bronş tüplerini açıp nefes tıkanıklığını ortadan kaldırarak nefes almayı kolaylaştırdığı biliniyor.

Ilık Bir Duş Alın: Banyonun kapısını kapatarak alacağınız ılık bir duş sizin için kişisel sauna yerine geçecektir. Buharla dolu banyo solunum yollarınızın açılmasına yardımcı olacak ve burnunuzu nemlendirip sinüslerdeki mukozanın incelmesini sağlayacaktır.

Aldığınız sıvı miktarını arttırın: Günde yaklaşık sekiz bardak su içerek vücudunuzdaki su miktarını muhafaza edin. Su, solunum sisteminizin gerektiği kadar sulu olmasını sağlar, böylece enfeksiyonlu solunum sistemini oluşturan kalın mukozanın sulandırılmasına yardım eder. Başka sıvılar da alabilirsiniz ama dehidrasyona (sıvı kaybına) yol açmaları nedeniyle kahve, çay ve alkollü içecekler almayın.

Sıcak Nemli Kompres Yapın: Eğer başınız zonkluyor ve burundan nefes almakta zorlanıyorsanız, yanaklarınıza ve sinüslerinize sıcak kompresler uygulayarak rahatlayabilirsiniz. Isıtılmış nemli kompres kullanırken ciltte yaralanmaya neden olacak kadar sıcak olmadığından emin olun.

Tıkalı Burun

Grip Belirtileri: Tıkalı Burun

Burnun tuzlu suyla sulandırılması: Bilimsel araştırmalar, grip için etkili bir çare olarak, mukozanın inceltilmesi, akıntının önlenmesi ve kurumuş mukoza zarının nemlendirilmesini sağladığından burnun tuzlu suyla nemlendirilmesini destekler. Burnun sabunlu suyla yıkanması ayrıca virüsler ve bakterilerin burundan atılmasına yardımcı olur. İşte size evde deneyebileceğiniz bazı reçeteler:

  • Çeyrek çay kaşığı tuz ve çeyrek çay kaşığı karbonatı bir su bardağı ılık suya karıştırın
  • Burunun içine su damlatmak için bir şırınga kullanın.
  • Karışımı burun deliğine damlatırken diğer burun deliğini hafif bir parmak basıncı uygulayarak kapatın. Yavaşça burnunuza çekerek akmasına izin verin.
  • Bunu iki defa tekrarladıktan sonra diğer burun deliğini tedavi edin.

Burnunuzu tuzlu suyla sulandırmak için ayrıca bir neti pot da kullanabilirsiniz. Neti pot sihirli cin lambasına benzeyen seramik bir haznedir ve doğal gıdalar satan dükkanların çoğunda bulunur.

  • Neti potu tuzlu karışımla doldurun.
  • Banyo lavabosunun üstünde başınızı bir yana eğin ve burun deliklerinden birine tuzlu karışımı dökün.
  • Karışım burun oyuklarına kadar giderek diğer burun deliğine oradan da boğazın arkasına geçecektir.
  • Hafifçe burnunuza çekin ve boğazınıza inen akıntıyı tükürerek genzinizi temizleyin.

Tuzlu su burun spreyi: Tuzlu burun spreyleri reçetesiz olarak eczanelerden ve marketlerden alınabilir. Etkilidir, çocuklar için bile tahriş edici değildir ve güvenlidir. Tuzlu spreyi burun deliğinize sıkın ve yavaşça çekin. Daha sonra bu işlemi her iki burun deliği de temizleninceye kadar dönüşümlü olarak tekrarlayın.

Burun açıcı spreyler: Burun tıkanıklığını, şişmiş, tıkanmış burun geçişini derhal rahatlatmak istiyorsanız, oksimetazolin ve fenilefrin gibi burun açıcılar size yardımcı olabilir. Burun açıcı spreyler güvenle kullanılabilir ama tıkanıklığın sprey kullanıldıktan sonra tekrarlamasını engellemek için 3 günden sonra bırakılması önemlidir. Bu uyarı, reçetesiz satılan burun açıcı spreylerin üzerinde bulunur.

Öksürük

Grip Belirtileri: Öksürük

OTV Öksürük Şurubu: Grip öksürüğünü hafifletmek için reçetesiz satılan öksürük şuruplarını deneyin. Öksürük baskılayıcı, balgam sökücü veya yeni ilaçlar tercih edebilirsiniz. Astım veya başka bir akciğer hastalığınız varsa, öksürüğünüzü bastırmaktan kaçınmalısınız. Bu durumda ne yapılabileceği konusunda doktorunuzla görüşün. 4 yaşından küçük çocuklara reçetesiz olarak satılan ilaçlar verilmemelidir.

Öksürük Damlası veya Sert Şeker Emin: Grip esnasında boğazınızda oluşan gıcıklanmaya karşı şekersiz öksürük damlası veya sert şeker bulundurun. Buna ilaveten bir çay kaşığı bal da boğazınızda oluşan tahriş karşısında size yardımcı olabilir.

Kaşıntılı Boğaz ve Tıkanıklık

Grip Belirtileri: Kaşıntılı Boğaz ve Tıkanıklık

Sıcak Tavuk Çorbası: Grip boğazınızı iyice etkisi altına almışsa ve yüzünüzü buruşturmadan yutmak zorlaşmışsa biraz tavuk çorbası yudumlayın. Sıcak tavuk çorbası bilhassa içine biber, sarımsak, acılı baharat veya ağız, gırtlak ve akciğerdeki mukozaya yardımcı olabilecek diğer keskin baharatlar katıldığında kuvvetli bir mukoza uyarıcısıdır.

Çalışmalar burun geçişinde bulunan ve bir ışıldak gibi çalışıp vücudu yabancı bakterilerden ve virüslerden koruyan ince tüylerin fonksiyonlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Kaynak derecede sıcak tavuk çorbası hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerine de yardımcı olur.

Baharatlar: Sarımsak mikrop önleyici ve bağışıklık sistemini uyarıcı özellikleriyle bilinir ve grip veya soğuk algınlığı esnasında üst solunum yolları tıkanıklığının açılmasına yardımcı olabilir. Zencefil de mukoza üretilmesini sağlayan sinirleri uyarır. Zencefil iltihap önleyici ve viral enfeksiyonla savaşmaya yardımcı interferon üretimini arttırmak gibi antioksidan etkileri olduğu bilinen bir bitkidir.

Acı biberler de iyi bir nefes açıcı ve balgam sökücü olan kapsaisin kaynağıdır. Güçlü bir mideniz varsa tatlandırmak için yemeklerinize birkaç acı biber ekleyin, yemeklerinize veya içeceklerinize birkaç damla acı sos ilave edin. Ekleyeceğiniz bu baharatlar burun geçişlerinizi açmaya ve nefesinizin geçici olarak iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Nefes açıcı etkisi olan bir şeye ihtiyacınız varsa sandviçinize karaturp koyun. Karaturp nefes açıcılardakine benzer bir kimyasal ihtiva eder.

Balgam Sökücüleri Deneyin: Soğuk algınlığı veya grip esnasında bakteri toplanmasına ve üremesine engel olmak amacıyla mukozanın ince tutulması önemlidir, böylece enfeksiyonun artma olasılığı engellenmiş olur. Reçetesiz satılan guaifenesin içerikli balgam sökücüler deneyin. Unutmayın ki reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 4 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Ateş ve Kas Ağrıları

Grip Belirtileri: Ateş ve Kas Ağrıları

Ağrı Kesiciler Deneyin: Ateş vücudunuzun viral enfeksiyonla savaşma halidir. Aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz olarak satılan ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar vardır. Etiketlerdeki dozaj talimatlarını uygulayın. Çocuklara ateş düşürmek için aspirin vermeyin! Ateşi düşürmek ve vücut ağrısını dindirmek için ne alacağınıza karar veremediğinizde doktorunuzla görüşün.

Daha Fazla Sıvı Yükleyin: Aldığınız sıvı miktarını artırmazsanız ateşle birlikte vücudunuz susuz kalabilir. Ateşiniz düşene kadar su, süzme çorba, et suyu ve elektrolit tamamlayıcı içeceklerle sıvı miktarlarını artırdığınızdan emin olun.

Yatakta Dinlenin: Bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve vücuda iyileşmesi için gerekli zamanı vermek için bolca istirahat ve dinlendirici bir uyku önemlidir. Metabolizma ve dokuların yenilenmesi derin uyku sırasında olur.

Gece Nefes Tıkanıklığı

Grip Belirtileri: Gece Nefes Tıkanıklığı ve Uyuyamama

Nemlendirici Kullanmayı Deneyin: Odanızdaki hava çok kuruysa, odanızdaki havayı nemlendirmek, burun ve göğüs tıkanıklığını açmak için ılık buhar makinesi kullanın. Bakteri ve küf üremesine engel olmak amacıyla nemlendiricinizi beş günde bir çamaşır suyuyla temizleyin.

Horlama Önleyici Nefes Bandı Kullanın: Grip, uykuyu zorlaştıracak şekilde burunda şişmeye ve tıkanıklığa neden olmuşsa sorunu ortadan kaldırmak için reçetesiz satılan burun bantlarını deneyin. Bu bantlar burun köprüsü üzerine yerleştirilir ve burun geçişlerinin yavaş bir şekilde açılmasına ve hava akımına karşı direncin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Burun geçişlerini açmanın bir yolu da 6 mm genişliğindeki cerrahi bantlardır. Bu bandın bir ucunu yavaşça burun ucuna, diğer ucunu da kaldırıp burnun üst tarafına yapıştırın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı