Grip hastalığında ilaç kullanmaya gerek yoktur. Virüsten kaynaklandığı için kendi kendine iyileştiği bilinmektedir. Grip genellikle 7 gün içinde iyileşir. Ancak bazı durumlar, çocuklara ilaç vermeyi gerektirebilir. Bu durumlardan biri, çocuğun ateşinin çok yüksek olmasıdır. Bu durumda çocuğa ateş düşürücü verilebilir. Sıvı ihtiyacını ağızdan yeterince alamıyorsa, serum takmak gerekebilir. Komplikasyon olması durumunda ise antibiyotikler verilebilir. Fakat bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

Hiçbir zaman anne ve baba kendi başına çocuğa antibiyotik ya da başka bir ilaç vermemelidir. Sadece ateş düşürücü verebilirler. Bunun dışında çocuğa gerekli bakımı sağlamaları yeterlidir. Bu koşullarda, çocuklar gribi ev ortamında atlatabilirler. Eğer grip olan çocuğa antibiyotik vermek gerekiyorsa, bu karar ya doktor tarafından ya da hastane koşullarında verilir. Çok nadir durumlarda, çocuklarda ağır tablolar görüldüğü zaman, tedavilerine hastanede devam etmek gerekebilir.

Op. Dr. Salih AYDIN

sigorta emeklisi olan birinden bel fıtıgı L4 L5 de fıtık görülüyor ameliyat kararı verildi mikro cerrahi endeskobik ameliyatlarınızda emekliden fark ... devamı