Baş ağrıları gündelik hayatı önemli ölçüde etkileyebilir. Ağrıya neyin sebep olduğunu bilmek önlemenize yardımcı olacaktır. Güneşe duyarlılık dikkatli olmazsanız baş ağrınızı artırabilir. Bu özellikle günlerin daha uzun ve güneş ışığının daha şiddetli olduğu yaz aylarında zorlayıcı olacaktır.

Şiddetli güneş ışığı baş ağrılarını tetikleyebilir ve gözlerin arasında zonklayan ağrıya sebep olabilir. Migren ağrılarına da yol açabilmektedir. Kaldırımdan, arabalardan, sudan ve kardan yansımalar göze giren ışığı artırır. Işığa ne kadar maruz kalınırsa, ışığı engellemek için yüz kasları o kadar kasılacaktır. Bu da ağrıyı başlatır.

Baş ağrısının dört ana türü vardır. Gerilim tipi baş ağrıları güneş ışığının göz kaslarında zorlama yaratmasıyla ortaya çıkar. Migren baş ağrıları güneşe duyarlılıkla ortaya çıkabilir. Sinüs baş ağrıları sıkışmış hava ve mukustan, küme tipi baş ağrıları ise başka faktörlerden oluşur ve bu ikisi genellikle güneşle kötüleşmez.

İç mekanlarda olmak güneşten kaynaklanan baş ağrılarını önler. Bu her zaman mümkün olmadığı için tedbirler alınmalıdır. Şapka takmak ve polarize camları olan bir güneş gözlüğü kullanmak faydalıdır. Bol bol su içilmesi tavsiye edilir. 10.00 – 14.00 arasında güneşe çıkılması önerilmez. Kokuya duyarlılıktan olan baş ağrısını da tetiklememesi için kokusuz güneş ürünleri kullanılması faydalı olabilir.

Güneş ışığına yeterince çıkmamak da kas gerilimine ve baş ağrısına yol açabilir. Mevsime bağlı duygusal rahatsızlık (seasonal affective disorder) genellikle kış aylarında güneş ışığının azlığıyla ilişkilendirilen bir durumdur. Depresyona ve uyuşukluğa sebep olabilir. Tedavisinde ışık terapisi kullanılmaktadır. Bu terapinin hafif yan etkileri arasında baş ağrısı yer alabilir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

İyi günler.gündüzşeri güneş ışığından veya yüksek ışıklı ortamlarda görmem cok ciddi derecede bozuluyor.dışarıda güneş gözlüğü kullanarak idare ediyor... devamı