Bilindiği üzere cilt kanserine neden olan faktörler arasında en önemlisi güneşin zararlı ışınlarıdır. Cilt uzmanları bahar aylarında güneş kreminin kullanılmaya başlanması gerektiğini vurguluyorlar. Yaz aylarında ise güneş ışınlarının zararlı olduğu 12.00-15.00 arasında güneşlenilmemesi gerektiğini, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin tercih edilmesinin önemli olduğunu ve dışarı çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş kreminin sürülmüş olması gerektiğini söylüyorlar. Peki, güneş kremini doğru şekilde uygulamanın püf noktaları nelerdir?

Yüze Dikkat
Yüzünüzdeki deri vücudunuzun diğer bölgelerine göre çok daha hassastır bu yüzden en çok özen gösterilmesi gereken bölgeler arasında yer alır. Bazal hücreli cilt kanseri veya skuamöz hücreli cilt kanserinde güneş ışınlarına direk maruz kalmak riski arttırır.  Cilt tipinize uygun güneşi kremi kullanarak oluşabilecek deformasyonları önleyebilir, hem koruyucu hem nemlendirici özellikte olanları tercih ederek cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için şapka takmayı da ihmal etmeyin.

Göz Çevresi
Güneş koruyucunuzun içeriği göz çevreniz için uygun olmayabilir bu nedenle ultraviyole filtreli gözlük kullanarak gözlerinizi oluşabilecek göz hastalıklarından koruyabilirsiniz.

Dudaklar
Güneşlenirken veya güneşli bir günde dışarı çıkacakken en son aklınıza gelen yer dudaklarınız olabilir. Dudaklarınızı daha parlak veya dolgun gösterecek rujlar yerine mutlaka nemlendirecek dudak merhemi kullanın.

Boyun ve Göğüs
Güneş ışınlarının direk geldiği en hassas bölgeler arasında yer alan boyun ve göğüs kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çene çizgisinden başlayarak omuz, kollar ve göbek bölümüne kadar koruyucu krem kullanılmalıdır.

Sırt ve Kollar
Sırt ve kollar da genelde ihmal edilen bölgeler arasında yer alırlar. Özellikle güneşlenirken sırtı ve kolları daha bronz bir renge kavuşturmak için uzun süre güneş altında bekletmek cilt kanserine davetiye çıkarmaktır. Bu nedenle sırtınızı ve kollarınızı güneş ışınlarından koruyun.

Ayaklar 
Bir cilt kanseri türü olan melanom ayaklarda ve bacaklarda görülür. Genelde güneşlenirken ihmal edilen bu bölgelere özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

44 yaşında erkeğim.Alın boyun ve özellikle göz çevremde yoğun kırışıklar var.Çok çeşitli ve pahalı kremler kullanmama rağmen faydalarını görmedim.Bulu... devamı