Yazın deniz, kum, güneş kulağa çok güzel gelse de eğer dikkat etmezseniz geceleri güneş yanığının acısıyla çekilmez olabilir. Doğru SPF’e sahip güneş koruma kremlerini kullanmadığımızda, şapka ve gözlük takmadığımızda güneşin morötesi ışınları cildimize zarar verebilir, hatta kızarıklığa, acıya, şişkinliğe yol açabilirler. Birkaç gün içinde ise deride soyulmalar başlar ve bu da hoş bir görüntü değildir. Peki güneş yanığına karşı evde yapabilecekleriniz nelerdir?

Öncelikle yanığın ne derece olduğu önem taşır. Hafif ve orta şiddetli yanıklar bazı ev uygulamaları ve dinlenmeyle kendiliğinden geçer. Ancak yüksek şiddetli yanıklar doktora veya hastaneye gitmeyi gerektirebilir. Özellikle şişkinlik, su kabarcıkları varsa, yanık bölgesi büyükse bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Daha küçük çaplı vakalarda ise ilk müdahale bölgeye soğuk uygulamak olmalıdır. Soğuk bir kompres bu alandaki acıyı ve kızarıklığı azaltacaktır. Ancak doğrudan buz koymanın deriyi daha kötü tahriş edebileceğini unutmayın. Bunun yerine serin suyla ıslatılmış bir bez daha doğru olabilir. 

Güneş yanığına karşı evde yapabileceklerinizden bir diğeri serin bir duş almak veya banyo yapmaktır. Küveti serin suyla doldurup içine girebilirsiniz. Banyo suyuna ekleyeceğiniz bazı doğal maddeler acıyı ve diğer istenmeyen belirtileri hafifletebilir. Örneğin küvetteki suya bir bardak elma sirkesi eklemek cildin pH değerini dengeler ve iyileşmeyi hızlandırır. Yulaf ezmesi ekleyebileceğiniz bir diğer gıdadır. Özellikle güneş yanığından dolayı kaşıntı oluşan ciltlere iyi gelir. Bunun için bir bardak yulaf ezmesini blendırda toz haline gelene kadar çekin. Suyu emecek kadar toz haline geldiğinden emin olduktan sonra küvetteki banyo suyuna karıştırabilirsiniz.  

Güneş yanığına karşı evde yapabileceklerinizden bir diğeri banyo suyuna iki bardak karbonat eklemektir. Bu madde güneş yanığının oluşturduğu tahrişi ve kızarıklığı hafifletir. Lavanta veya papatya esansiyel yağları banyo suyuna eklendiğinde batma ve acı hissini hafifletirler. Ayrıca mis gibi kokan bir banyo yapmış olursunuz.

Banyoda hassas olmayan sabun ve parfümlerden kaçınmanız önerilir. Çünkü bunlar halihazırda kurumuş ve tahriş olmuş cildi daha da kurutabilirler. Ayrıca yanık biraz sakinleştikten sonra bölgeye Hindistan cevizi yağı da uygulayabilirsiniz. Bu yağ cildi nemlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı