Güneşin altında koruma kremlerini sürmeden gereğinden fazla vakit geçirirseniz eve dönünce cildinizin ıstakoz rengine döndüğünü görebilirsiniz. Yazın bu olmazsa olmaz problemi kızarıklığın yanında acı ve huzursuzluk da veriyorsa güneş yanığına karşı mutfağınızdaki çarelerden faydalanın ve bir dahaki sefer güneşin altında daha dikkatli olmaya gayret edin. 

İlk olarak aklımıza gelen güneş yanığına yoğurt sürmektir. Bu geleneksel çare gerçekten de kızarmış cildi rahatlatır. Ayrıca yoğurt gibi süt de etkili olabilir. Buz gibi sütü değil ancak serin sütü temiz bir beze dökebilir, bunu yanığa uygulayabilirsiniz. Süt ya da yoğurt bir protein tabakası oluşturarak yanığın verdiği rahatsızlığı azaltır.

Güneş yanığına karşı mutfağınızdaki çarelerden bir diğeri salatalıktır. Salatalığın genellikle yorgun göz çevresini canlandırmak için kullanıldığını biliriz halbuki doğal olarak antioksidan ve ağrı kesici (analjezik) özelliğe sahip bir gıdadır. Salatalıkları buzdolabında soğutun. Ardından blendıra atın ve macunumsu bir kıvam alana kadar blendırdan geçirin. Yüz de dahil olmak üzere bu serinletici macunu güneşin yaktığı her yere uygulayabilirsiniz. Ciltte soyulmalar gördüğünüzde de salatalık yatıştırıcı bir tercih olabilir. 

E vitamini antioksidan özelliğe sahiptir ve güneş yanığının yol açtığı enflamasyonu azaltabilir. E vitamini yağını cildinize sürebilir ya da düzenli olarak takviye şeklinde alabilirsiniz. Ancak herhangi bir takviyeyi sürekli almaya başlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun. E vitamini yağını soyulan cildinize sürerek de kullanabilirsiniz. 

Patates, kızartma halinde plajların ve havuz başının favori gıdaları arasındadır. Ayrıca bunun yanında güneş yanığına karşı mutfağınızdaki çarelerden biridir. Patatesleri soyduktan sonra haşlayın ve iyice ezin. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra güneş yanığı bölgeleri kaplayacak şekilde cilde sürebilirsiniz. Patatesin içindeki nişastanın ciltteki ısıyı dışarı çektiği düşünülmektedir. Böylece duyulan acı azalır ve iyileşme süreci hızlanmış olur. Benzer şekilde mısır nişastasını da kullanabilirsiniz. Bunun için suyla azar azar karıştırarak bir macun kıvamına gelmesini sağlayın. Ardından cildinizin kızarmış ve acıyan bölgelerine sürün.

Hindistan cevizi yağı ise güneş yanığının sıcaklığı ve kızarıklığı gittikten sonra cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Bu yağ güneş koruma kremi olarak kullanılmamalıdır çünkü güneşten koruma faktörü içermez. SPF’li bir krem yerine bunu sürerseniz yanık oluşma ihtimali artar.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Dün akşam Arkadaşlarla mutfakta calisırken kaydim,sıcanlan anlamadim ama eve grlince ardığını bu sabah üstüne basamadığımı söylemek istiyorum napmalıy... devamı