Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’de yapılan bir araştırmaya göre, antioksidan takviyeleri melanom riski artışı ile ilişkili görünmüyor.

Kanseri önlemek için rastgele seçilen antioksidanlarla yapılan denemeler, besinsel olarak uygun dozlarda günlük alınan C ve E vitamini, beta karoten, selenyum ve çinko takviyesinin kadınlarda melanom riskini dört kat arttırdığını gösterdi. Araştırmacılar, yetişkinlerde düzenli olarak kullanımı oldukça yüksek olan vitamin veya mineral takviyelerinin zararlı etkilerinin korkutucu boyutlarda olduğunu belirtiyor. 

Kaiser Permanente North California, Oakland'daki araştırmacılar, besin takviyesi kullanmakla kanser riski arasındaki ilişkiyi incelemek üzere tasarlanan Vitaminler ve Yaşam Tarzları (VITAL) çalışmasına katılan toplam 69 bin 671 kadın ve erkekte antioksidanlar ile melanom arasındaki bağlantıyı inceledi. Çalışmanın başlangıcında, 2000 ile 2002 yılları arasında katılımcılar yaşam tarzı faktörleri, sağlık geçmişi, beslenme, besin takviyesi kullanımı ve diğer kanser risk faktörlerine dair 24 sayfalık bir anketi doldurdular.  

Geçen 10 yıl boyunca, selenyum ve beta karoten de dahil multivitamin ve takviye alımı ne kadınlarda ne de erkeklerde melanom riski ile ilişkilendirilemedi. Aynı zamanda beta karoten ve selenyum takviyelerinin önceki çalışma ile kıyaslanabilir dozlarda uzun süreli kullanımının, melanom riski ile ilişkisini de incelediler ve aralarında hiçbir ilişki bulamadılar.

Araştırmacılar "Mevcut sonuçlarla tutarlı olarak yapılan kontrol grubu çalışmalarında beta karoten, E vitamini ve selenyumun serolojik (kan) seviyesiyle melanom riskinin ortaya çıkması arasında hiçbir ilişki bulunamadı." diye belirtiyorlar. Ayrıca Hemşirelerin Sağlık Çalışması, yıllar boyunca 1.6 milyondan fazla kişinin izlenmesiyle 162 bin kadında melanom riski ile A, C ve E vitamini alımı arasında hiçbir ilişkiyi belirleyemedi.

İLGİLİ MAKALE

Beslenme ve Melanom

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merabalar ben 3 aydir evliyim dogal korunuyoruz sonradan cocuk olmama riski varmi... devamı