Bu yaz tatile çıkabilecek ya da en azından güneşlenebilecek kadar şanslıysanız cildinizi korumayı unutmamalısınız. Sağlığa her zamankinden çok dikkat ettiğimiz bu günlerde güneş hasarıyla ilgili bilinçli olmak büyük önem taşır. Güneşe her gün belli miktarda çıkmak faydalı olsa da eğer koruyucu kremler sürmeden ve önlemler almadan uzun süre altında kalırsanız cildinizde güneş yanığı oluşabilir. Bu da belli durumlarda doktora gitmeyi gerektirerek hem sizi daha fazla risk altına sokacak hem de oldukça yoğun çalışan doktorların meşguliyetini artıracaktır. Peki hangi güneş yanığının etkisi ne kadar sürer?

Güneş kremi sürmeyip güneşin altında kaldığınız zamana dikkat etmediğinizde cildiniz kızarabilir, acı hissedebilirsiniz, bazı ileri durumlarda şişkinlikler ve su kabarcıkları oluşabilir. Kısa zaman içinde soyulmaların başlaması da olasıdır. Ancak bu belirtiler elbette geçicidir. Güneş yanığına güneşin morötesi (UV) ışınları yol açar. Hangi güneş yanığının etkisi ne kadar sürer dendiğinde belirtiler güneşe maruz kaldıktan sonraki birkaç saat içinde başlar. Ancak ciltteki hasarın kendini tamamen belli etmesi 24 saati bulabilir. Uzun dönemli etkileri, örneğin artan kanser riski ise yıllar içinde bile görülebilir. 

Güneş yanığının ciddiyetine göre etkisinin ne kadar süre boyunca görüleceği değişebilir. Yanıklar hafif, orta ve ciddi olarak sınıflandırılabilir. Hafif güneş yanıklarında biraz kızarıklık ve acı ortaya çıkar. Bunlar 3 ila 5 gün içinde hafifleyip geçebilirler. Deri kendini yenilerken bir miktar soyulma da görülebilir.

Hangi güneş yanığının etkisi ne kadar sürer dediğinizde orta şiddetli yanıklar genellikle daha çok acı verir. Cilt kızarır, şişer ve dokunduğunuzda sıcak hissedilir. Orta şiddetteki yanıkların tamamen iyileşmesi yaklaşık 1 hafta sürer. Bundan sonraki birkaç gün boyunca da cilt soyulmaya devam edebilir.

Şiddetli güneş yanıklarında ise bir doktor ya da hastane ziyareti yapmanız gerekli olabilir. Çünkü deride su kabarcıkları oluşur, cilt çok kızarır, acı da yüksek düzeydedir. Tamamen iyileşmesi iki haftayı bulabilir. Hastaneye gitmeniz gerekmese bile bu, ciddi bir durumdur ve evde kalmanız ve iyileşmeye odaklanmanız önerilir. Böylece daha fazla güneşe maruz kalarak durumu kötüleştirmemiş olursunuz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam sağ gözümde kimyasal madde yanığı var. Bundan 3 ay önce Dünya Göz Hastanesi etiler şubesine gittim. Yanığın yüzeysel olduğunu söylediler... devamı