İçki sersemliği tam olarak nedir? Basit düzede, içki sersemliği alkollü içecekler tüketmekle ilişkili tatsız hislerin birleşimidir ve baş ağrısı, bulantı ve ışığa duyarlılığın yanı sıra başka etkileri de kapsar. İçki sersemliğinin şüpheli birçok nedenleri vardır, örneğin dehidrasyon, B12 vitamin eksikliği ve daha fazlası. Bazı kişiler bol miktarda alkol tüketseler bile içki sersemliği yaşamazlar ama içki içmek ve içki sersemliği arasında kesinlikle bağlantı vardır.

Bütün bu tatsızlığın gizemli doğası içki sersemliği hakkında, nasıl kaçınılacağından nasıl tedavi edileceğine kadar birçok efsaneye neden olmuştur ve bu efsanelerin doğru olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bir örnek, hangi içkinin tüketildiğinin bir şekilde içenin içki sersemliği yaşamasını önleyeceği düşüncesidir. Daha belirli olarak, önce sert içki, sonra bira veya şarap tükettiğinizde içki sersemliğinin önleneceği düşünülür ama bu doğru değildir. Sonunda, içki sersemliği ne kadar sürede alkol tüketildiğiyle değil ne kadar alkol tüketildiğiyle daha alakalıdır.

İçki sersemliği hakkındaki popüler efsanelerden başka biriyse soğuk duş veya birkaç fincan kahvenin kişinin sarhoşluk süresini ve dolayısıyla içki sersemliği etkilerini azaltacağıdır. Meselenin aslı şu ki kişinin ayılmasında sadece zaman etkili olacaktır ve bu zaman miktarı içen kişinin fizyolojisine bağlıdır. Benzer şekilde, içki içtikten sonra ve yatmadan önce yemek yemek içki sersemliğini önlemede etkili değildir. Yemek, daha önleyici bir adım olarak içki içmeden önce yenmelidir.

İçki sersemliği hakkındaki başka bir gerçek, ilaçların işe yaramadığıdır. İçki sersemliğini önlemek için içki içerken ve içtikten sonra asetaminofen alınması gerektiği düşünülür. Bu doğrudan zararlı olabilir çünkü alkolle etkileşim asetaminofenin karaciğere zehirli olmasına yol açabilir. Pazarda birçok "içki sersemliği önleyici” hap vardır ama bunların hiçbirinin içki sersemliğine gerçekten iyi geldiği kanıtlanmamıştır.

İçki sersemliği hakkındaki birçok efsane, insanların çok fazla içme hatasından kurtulmanın kolay bir yolunu denemeleriyle ilişkilidir. İçki sersemliğini önlemenin esas yolları sadece akıllı ve sorumlu davranmaktır. Örneğin, içerken kendinizi yavaşlatabilirsiniz, sınırlarınızı öğrenebilirsiniz, sağlıklı bir beslenme sürdürebilirsiniz ve en başta aşırı sarhoş olmaktan kaçınabilirsiniz.

Uzm. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale

Merhaba Gürkan Bey , Sadi Konuk hastanesinden eski hastanızım , tüp mide ameliyatı olmak istiyorum . Ameliyat ile ilgili bazı tereddüütlerim var konu... devamı