1. Adım

Kişiyle alkol bağımlılığı hakkında konuşmak için zaman ayarlayın. Daha az alkollü olduğu bir zaman ve aceleye gelmeyeceğiniz veya kesintiye uğramayacağınız bir gün seçin.

2. Adım

Sohbete kişiyi ne kadar önemsediğinizi söyleyerek başlayın. Onun sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ona kötü bir şey olursa canınızın ne kadar yanacağını açıklayın.

3. Adım

Alkol sorunu hakkındaki endişelerinizi ifade edin. Neden endişe ettiğinize dair endişeleriniz ve tedavi olmadan içmeye devam ederse diye korkularınız hakkında belirli ayrıntılar verin. Yargılayıcı veya küçümseyici olmayın ve aksine, endişenizi olabildiğince gerçeklere dayalı ve doğal olarak anlatın.

4. Adım

Onun yanıtını kesmeden dinleyin. Alkol sorunu olan birçok kişi ani ve sert tepki gösterse veya davranışları için bahaneler uydursa da sohbetin yoldan çıkmasına izin vermeyin. Olayları onun bakış açısından görmeye çalışın ve olabildiğince sakin kalın. Hislerini ve hayal kırıklıklarını onaylayın, o yüzden sizi müttefik olarak görmesi daha olasıdır.

5. Adım

Gerekirse sohbeti tekrarlayın. Bazı kişilerin sorununu kabul etmesi için birkaç konuşma gerekebilir. O kabul etmeye hazır olana kadar endişelerinizi ve önerilerinizi paylaşmaya devam edin. Aile fertleri, arkadaşlar ve sevenleri de endişelerini paylaşmaları için bir araya getirin.

6. Adım

Eğer yardım almaya hazırsa tedavi ve iyileşme hedeflerini konuşun. Doğrudan iyileşmeyle ilgili belirli hedefler yaratın, örneğin madde istismarı danışmanıyla görüşmek için randevu alın veya bir Adsız Alkolikler toplantısına gidin. Ek olarak, iyileşmeyle dolaylı olarak ilişkili hedefleri konuşun, örneğin işe girmek veya sevilen biriyle ilişkiyi kuvvetlendirmek.

7. Adım

Kişiye hedeflerine erişmesi konusunda yardım edin. Ona yardım etmek için özel olarak ne yapabileceğinizi sorun çünkü alkol bağımlılığı olan her insanın farklı ihtiyaçları vardır. Yardım etmenin olası yolları arasında onun danışmanlık randevularına gitmek, alkol yoksunluğundan geçerken onunla fiziksel olarak ilgilenmek veya günlük bazda ilerleme raporunu kontrol etmek bulunur.

8. Adım

Kendiniz için de duygusal destek bulun. Bir destek grubuna katılın. Hayal kırıklıklarınızı bir danışmana açıklayın. Moralinizi yükselten aile fertleri, arkadaşlar veya sevenlerle zaman geçirin. Rahatlayıp duygusal olarak yenilenmeye zaman ayırın. Böylece alkolik arkadaşınıza gerekli desteği sağlamaya devam edebilirsiniz.

Dr. Emel GÖKMEN

uykuya dalma aşamasında vidumdan sertbi sıçrama ve dün akşamda benyimden çok aşırı sangi bi mankap duvar deliyormuş gibi ses çıktı çok korktum bide ço... devamı