Güneşin, özellikle de yazın güçlü güneş ışınlarının cildimiz için ne kadar zararlı olduğunu bilir, buna karşı önlemler alırız. Ancak güneş saçımız için de benzer şekilde zararlı olabilir. Fazla ısıdan nemini kaybeden saçlar kolayca kırılır ve ışıltısını kaybeder. Bu sırada bolca terlemek, havuz suyundaki kimyasallara maruz kalmak ve deniz tuzu da pek yardımcı olmaz. Peki kadınlarda saçı yaz güneşinden korumanın yolları nelerdir?

Öncelikle yazın saçınızı yeterince kuruttuğunu unutmayın. Bu yüzden bu aylarda saçınıza nazik davranın ve saçı zorlayacak kimyasal uygulamaları biraz erteleyin. Boyama işlemi de bunlardan biridir. Eğer yaza yeni bir renkle girmek istiyorsanız boyamayı havalar iyice ısınmadan 1-2 ay önce yapın.

Kadınlarda saçı yaz güneşinden korumanın yollarından biri saç kreminizden asla vazgeçmemektir. Saç kremi kullanmak güneşin ve sıcağın kaybettirdiği nemi geri kazandırır. Kendi saç ve saç derisi tipinize uygun bir saç kremi seçmeye özen gösterin. Eğer denize veya havuza girecekseniz öncesinde durulanmayan saç kremlerinden bir miktar sürün ve bone takın.

Saçınızı her gün şampuanlamak isteyebilirsiniz ancak bu faydadan çok zarar verebilir. Çok fazla şampuan saç derisini kurutur. Hafif bir şampuan seçin ve iki günde bir sadece saç kremi kullanarak saçınızı yıkayın. Ayrıca saçınız hızlı yağlanıyorsa kuru şampuan da kullanabilirsiniz.

Yüzmeye gitmeden önce saçınızı şampuanlamamaya dikkat edin. Şampuan saçınızın doğal yağlarını uzaklaştırır. Bu da saçı havuz suyunun kimyasallarına ve deniz suyunun tuzuna daha savunmasız hale getirir. Yüzdükten ve hızlı bir duş aldıktan sonra klorun verebileceği zarara karşı etilen tetra asetik asit içeren bir şampuan kullanabilirsiniz.

Kadınlarda saçı yaz güneşinden korumanın yollarından bir diğeri ekstra sıcaktan yani maşa ve düzleştiricilerden kaçınmaktır. Saç kurutma makinesini de minimumda kullanmaya çalışın. Eğer mümkünse saçlarınızı erken yıkayarak makineyle kurutmadan önce kendi kendine biraz kurumasına zaman tanıyın.

Eğer saçlarınız sağlıksız görünüyorsa uçlarını biraz kestirmekten çekinmeyin. Kuru ve kırık uçlara tutunmak sadece daha çok ilerlemelerine ve saçı daha kötü göstermelerine yarar.

SPF güneş koruma faktörüne sahip durulanmayan saç kremleri yaz için idealdir. Bu sayede güneşin morötesi ışınlarına karşı koruma sağlarsınız. Ancak eğer bunları kullanmaya üşeniyorsanız bir şapka ya da eşarp takmak da benzer bir fayda sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı