Özellikle proteinli ve yağlı yiyecekler tokluk süresini uzatır. Diyetlerden yapılan yanlışlardan biri karbonhidratlarla proteinleri ayırmak ya da yağ içeren besinleri tamamen beslenmeden çıkarmaktır. Ama protein, karbonhidrat ve yağ bir arada bulunduğu zaman daha çok tokluk hissi yaratır.

Yanı sıra glisemik indeksi düşük olan, yani kan şekerini yavaş yükselten ve yavaş düşüren yiyecekler tokluk hissi yaratır. Beyaz şeker ve beyaz şekerden yapılan gıdalar, pirinç ve pirinçten yapılan gıdalar kan şekerini hızlı yükseltip düşürdükleri için daha çabuk acıkmaya neden olurlar.

Tokluk hissi yaratan bir diğer yiyecek ise çorbadır. Yapılan bütün bilimsel çalışmalar, öğün öncesi tüketilen çorbanın, kişilerin tokluk süresini uzattığını göstermiştir. Asıl olarak uzun süre tok kalmak daha az kalori alınmasını sağladığı için, daha kolay kilo verilmesine yardımcı olur.

Lifli yiyecekler, sebzeler ve meyveler de daha uzun süre tokluk hissi verir. Fakat meyveler seçilirken, üzüm ve muz gibi kan şekerini hızlı yükseltenler değil de, daha lifli, posalı ve şeker içeriği düşük olanlar tercih edilmelidir. Bu gıdalar tokluk süresini uzattıkları gibi lifli beslenmeyi de destekleyerek daha kolay kilo verilmesini sağlarlar.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

hocam slm migdemde problem var maglesef surekli tokluk hissi ve agiz yolu ile gaz var siskinlik bagzen oluyor herzaman degil bazende sanki karnimin us... devamı