Kalp Dış Zarındaki Sıvı Birikimi

Kalp dışzarındaki sıvı birikimi, kalp etrafında fazla sıvının birikmesidir.

Nedir?

Kalp, zar adı verilen çift katmanlı keseye benzer bir yapı ile çercilidir. Katmanlar arasındaki boşlukta genelde çok az miktarda sıvı bulunur.

Kalp dışzarı sıvı birikimi genelde hastalık ya da yaralanmadan kaynaklanan kalp dışzarının iltihaplanması ile alakalıdır ama kalp dışzarı sıvı birikimi iltihapsız da meydana gelebilir. Bazen kalp dışzarı cerrahi müdahale ya da yaralanmadan sonra kan birikiminden de kaynaklanabilir.

Belirtileri

Kalp dışzarı sıvı birikimi belirtileri şunlardır:

-          Nefes darlığı ya da nefes alı vermede zorlanma

-          Uzanırken çekilen nefes darlığı (ortopne)

Genelde göğüs kemiği arkasındaki ya da göğsün sol tarafındaki nefes alırken yaşanan göğüs ve yatmayıp kalkınca rahatlayan göğüs ağrısı.

Öksürük

Nefes alırken ya da yatarken ağrılı nefes alıp verme

Bayılma ya da sersemleme

Düşük dereceli ateş

Hızlı kalp atışı

Endişe hissi

Eğer sıvı yavaşça artmışsa, işaret ya da belirtisiz, önemli kalp dışzarı sıvı birikimi yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Birkaç dakikadan fazla göğüs ağrısı yaşıyorsanız, nefes alıp vermede zorlanıyor sebepsiz bayılma yaşıyorsanız, nefes darlığı çekiyorsanız bitkinlik varsa ya da diğer kal dışzar sıvı birikimi belirtileri yaşıyorsanız 911 i ya da bölgesel acil servisinizi aramalısınız.  

Sebepleri

Kalp dışzarı iltihaplanması, kalp dışzarını etkileyen hastalık yaralanma ya da iltihaplanma bozukluğuna verilen tepkidir.

Kalp dışzarı sıvı birikimi, aynı zamanda kalp dışzar sıvıları tıkandığı ya da kalp dışzarının içinde kanın biriktiği durumlarda da meydana gelebilir. Bazı hastalıkların kalp dışzar sıvı birikimine nasıl katkılarda bulunduğu açıkça bilinmez ve bazen sebebi belirlenemez.

Kalp dışzar sıvı birikiminin belirli sebepleri şunları içerebilir:

Virüs kaynaklı, bakteriyel, mantarla ilgili ya da parazit ile ilgili enfeksiyonlar

Bilinmeyen bir sebepten ötürü kalp dışzarının iltihaplanması (İdiopatik Pericarditis)

Kalp ameliyatı ya da kalp krizi sonrası ( Dressler Sendromu) kalp dışzarı iltihaplanması

Romatizmalı atardamar yangısı ya da deri veremi gibi otoimmün (kendi dokularındaki antijenlere karşı antikor oluşması) bozuklukları

Böbrek yetmezliğinden kaynaklanan kandaki atık ürünle (üremi)

Aktif olmaya tiroid (hipotiroidizm)

HIV/AIDS

Kanserin yayılması (metastaz), özellikle akciğer kanseri, göğüs kanseri, melanoma (kara ur), kan kanseri, Hodgkin Hastalığı

Kalp dışzar ya da kalp kanseri

Kalp radyasyon alanında olsaydı kanser için radyasyon terapi

Kanser tedavisinde kemoterapik ilaçlar doxorubisin ve siklofosfamid

Travma ya da kalp yakınlarında delik

Hipertansiyon için kullanılan Hidralazin dahil, bazı reçeteli ilaçlar; tüberküloz ilacı olan izoniyezid; antiepileptik bir ilaç olan fenitoin.

Komplikasyonlar

Kalp dışzarı soruna neden olmadan sadece sınırlı miktarda fazla su taşıyabilir. Kalp dış zarın iç tabakası tek hücre katmanından oluşmaktadır. Dış katman daha kalın ve sadece elastiki bir şeydir. Çok fazla sıvı biriktiği zaman, kalp dışzarı içe doğru genişler, kalbe doğru.

Kalp dışzarı kalbe baskı uyguladığı zaman, kalbin pompa yapan hazneleri kısmen çökebilir. Tamponad denilen bu durum zayıf kan dolaşımına ve vücuda yetersiz oksijen gitmesine sebep olur. Tamponad eğer tedavi edilmezse hayati öneme sahip bir durumdur.     

  • kalp dışı zarı
  • kalp zarında sıvı
  • kalp damar hastalıkları