Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın, 2020'de dünyada kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybedenlerin sayısının 25 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini belirterek, ''Vakıf olarak en iyi yolun insanları hastalanmadan bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve motive etmek olduğuna inandığımız için 24 yıldır 'Kalp Haftası'nı, Türkiye'nin ve dünyanın gündemine getirdik'' dedi.

Point Otel'de 24. Kalp Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Yıldırımakın, 8-15 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak Kalp Haftası kapsamında kalp hastalıklarına dikkat çekileceğini belirtti.

Yıldırımakın, tıp dünyasında elde edilen gelişmelere rağmen kalp ve damar hastalıklarının görülme oranında bir düşüş sağlanamadığını dile getirerek, ''Hafta boyunca halkımızda kalp damar hastalıklarına karşı farkındalığı arttırma, bilinçlendirme ve hastalanmadan sağlıklarına dikkat etmelerini sağlamaya yönelik çeşitli çalışmalar sürdürülecek'' diye konuştu.

VİDEO: KALP KAPAĞI YETMEZLİĞİ (VALVÜLER REGÜRJİTASYON)

Kalp damar hasatlıklarındaki artışın doğurduğu üzücü sonuçlara dikkati çeken Yıldırımakın, şöyle konuştu:

''Kalp damar hastalıklarından ölümlerin artarak devam etmesi ve dünyada her yıl 18 milyon insanın bu hasatlıklardan hayatını kaybetmesi gerçeğiyle, Türk Kalp Vakfı'nın 24 yıldır organize ederek halkımızın gündemine getirdiği 'Kalp Haftası'nın kalp damar sağlımızla ilgili mücadelede ulusal bir kazanç olduğu ve bu mücadelede etkin bir biçimde kullanılması gerektiği önemli bir konudur. 2020'de dünyada kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybedenlerin sayısının 25 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Vakıf olarak en iyi yolun insanları hastalanmadan bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve motive etmek olduğuna inandığımız için 24 yıldır 'Kalp Haftası'nı Türkiye'nin ve dünyanın gündemine getirdik.''

Yıldırımakın, kalbin sevgiyi temsil ettiğini ifade ederek, vakıf olarak insanların birbirlerini daha çok sevmelerini ve birbirlerine hoşgörüyle yaklaşmalarını istediklerini, bu nedenle de ''İyi Kalpli Ol'' şeklinde bir logo hazırladıklarını söyledi.

AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler'in eşi Neval Güler de Türk Kalp Vakfı tarafından kalp haftalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, ''Hiç aksatılmadan organize edilen ve halka önemli kalp sağlığı mesajları verilen bu sağlık etkinliğini gerçekleştirilmesinde emeği geçen ve destek veren herkesi tebrik ediyorum. Türk Kalp Vakfı gibi saygın bir sivil toplum kuruluşunun içinde olmaktan da ayrıca onur duyuyorum'' diye konuştu. 

Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı