Sigara en büyük suçlu:  erkeklerde kanserlerin %23’ü kadınlarda %16’sı sigara kaynaklı. İkinci sırada ise erkekler için yeterince sebze ve meyve tüketmemek gelirken, kadınlarda ikinci en büyük neden fazla kilolu olmak.

VİDEO: AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ

British Journal of Cancer’da yayınlanan çalışmanın bu konuyla ilgili bugüne kadarki en kapsamlı analiz olduğu belirtiliyor.
Çalışma, kanserin kader veya genetik olmanın ötesinde yaşam tarzı seçimleriyle yakından alakalı olduğunu bir kere daha gösteriyor.
Yapılacak şeyler kısaca şunlar: sigara bırakılacak, alkol azaltılacak ve daha fazla meyve-sebze tüketilecek. Kadınlar ayrıca kilolarına daha fazla dikkat edecekler. Asbestos gibi kimyasal maddelerle çalışanlar da daha dikkatli olmak durumunda zira her 25 kanser vakasından birinin bu tip maddelerle alakalı olduğu düşünülüyor. Fazla tuz tüketimi de yüksek tansiyon riski bir yana bırakılırsa  mide kanseri açısından tehlikeli. Güneşe fazla maruz kalmak da yine cilt kanseri riskini artırıyor.

VİDEO: MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

En azından bu birkaç konuya dikkat etmek öyle görünüyor ki kanser riskinizi yarı yarıya azaltabilir.

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı