Yapılan bir araştırma her sene İngiltere’de teşhis konulan 130 bin kanser vakasından neredeyse yarısının sigara, içki, beslenme gibi önlenebilir nedenlerden kaynaklandığını söylüyor. En olumsuz etkiyi yapansa tütün ürünleri:

Erkeklerde kanser vakalarının %23’ü kadınlarda ise %16’sı tütün kaynaklı. İkinci sırada beslenme yanlışları, özellikle erkeklerde meyve ve sebze tüketimi ve kadınlarda kilo fazlalığı geliyor.

İngiliz Kanser Dergisi’nde (British Journal of Cancer) çıkan araştırmanın başyazarı Profesör Max Parkin çoğu insanın kanserin kadere veya başka bir deyişle genlerine bağlı olduğunu düşündüğünü söylüyor: “Ancak tüm kanıtlara baktığımızda kanserlerin %40’ının insanların büyük ölçüde değiştirebileceği ögelerden kaynaklandığı görülüyor”.

Erkekler için en temel olarak yapılması gerekenler, sigara ve tütünü bırakmak, daha fazla sebze ve meyve yemek ve alkolü azaltmak. Yaklaşık değerlerle, erkeklerde kanser vakalarının %6’sı meyve-sebze tüketimi azlığıyla, %5’i meslekle, %5’i alkolle, %4’ü obeziteyle ve %3,5’u güneşe fazla maruz kalmakla alakalı. Kadınlar için ise en başta yapılacaklar yine tütün kullanmamak ve kiloya dikkat etmek.

Kadın kanserlerinin %7’si obeziteyle, % 4’e yakını HPV gibi enfeksiyonlarla, %3,5’u güneşe fazla maruz kalmakla, %3,5’u sebze-meyve eksikliğiyle ve %3’ten fazlası alkolle ilişkilendirildi. Profesör Parkin sebze ve meyvenin erkekleri kansere karşı korumada bu kadar önemli olduğunu bulmayı beklemedikleri söylüyor.

Kadınlarda içinse benzer şekilde kilo fazlalığının alkolden daha kritik olacağı düşünülmemiş. Toplamda 14 yaşam ve çevre faktörü kanser vakalarına katkı açısından incelenmiş. Vakaların %34’ü sigara, diyet, alkol ve kilo fazlalığıyla alakalı. Kimyasallara veya asbestosa iş yerinde maruz kalmak da her 25 vakadan biriyle ilişkilendirildi.

Yemek borusu kanserlerinin yarısı sebze-meyveyi az tüketmekle ve beşte biri de alkolle alakalı. Mide kanserlerinin beşte biri ise fazla tuz kullanıyla alakalandırıldı. Ağız ve gırtlak kanseri gibi bazı kanser türleri ise neredeyse bütünüyle yaşam tarzıyla ilgili. Ancak, safra kesesi kanseri gibi bazıları da yaşam tarzından büyük ölçüde bağımsız kanser türleri.

Bu verilerden yola çıkarak, sağlıklı bir yaşam tarzının kanseri kesin bir şekilde önlemese da ciddi anlamda bir koruma sağladığı söylebilir. Sigarayı bırakmak, kilo kontrolünü sağlamak ve yeterli egzersiz yapmak gibi birkaç adımın olumlu etkileri büyük bir fark yaratabilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

7 ay önce doğum yaptım ve kırkımdan sonra hiç adet olmadım 3gündür vajinamda kaşıntı ve kızarıklık var şimdide kahverengi akıntı geldi sebebi nedir t... devamı