Saçlarınızdaki bu sinir bozucu, kaşıntılı, rahatsız edici ve kurtulması imkansız olan ölü cilt kırıntılarıyla stres arasında nasıl bir ilişki olabileceğini sorduğunuzu duyar gibiyiz! Elbetteki büyük annelerimize sorarsak stres saçlarımınızın dökülmesine neden olur, kepek oluşumuna değil.

Taç güzelliğiniz olan saçlarınızda ortaya çıkan bu pul pul beyaz tanecikler utanç verici de olabilir: örneğin gardrobunuzun arkalarına itilmiş olan siyah balıkçı yakanızı giymek konusunda endişelenebilirsiniz.

Araştırmaların gösterdiğine göre kepek ve stres arasında bir ilişki vardır.

Kepeği olan herkes size ne kadar kalıcı olabileceğini söyleyebilir; ancak Mayo Klinik’e göre kepek bakımının stresle başa çıkmakla ilişkisi vardır.

Şu şekilde açıklanabilir: stres seviyelerini kontrol altında tutmak çeşitli sağlık problemleriyle savaşmanızda ve sağlığı desteklemenizde size yardımcı olabilir.

Stresteki artış sizi pek çok probleme karşı hassaslaştırabilir; bu nedenle kepeklenme ihtimalinizi de arttırır! Belki de bu, stresli durumlar yaşadığınızda bu sinir bozucu, kaşıntı yapan pulları bukleleriniz arasında daha fazla hissettiğinizi açıklayabilir; çünkü fazla stresin kepek semptomlarını kızıştırdığı bilinmektedir.

Bu nedenle stresi kontrol altında tutmak için bir başka nedenin de kepek olduğunu unutmayın!

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam merhaba benim saçlarimda kepek çok acaba saç uzamasini etkilermi kestirmeyede korkuyorum... devamı