Cildinizdeki yağ oranının dengesi mükemmel olmalıdır. Fakat cildindeki yağ oranı dengede olan kişi sayısı çok azdır.

Kuru, yağlı ve normal cilt gibi çeşitli cilt tipleri vardır. Ciltteki yağ oranının fazla olması cildin yağlanmasına yol açar.

Eğer vücudunuzdaki yağ oranı azsa cildiniz kurudur. Cildinizdeki yağ ve kuruluk oranı eşitse normal bir cilde sahipsinizdir.

Saç derisinde kuruluk, kuru ciltlerde ortaya çıkan bir sorundur. Cildi yağlı olan kişilerin saç derisinde kuruluk oluşmaz.

Saç derisinde aşırı kuruluktan kaynaklanan birincil sorunlar kepek ve kaşıntıdır.

Bu sorunlar daha da kötüye giderse saç derisinde iltihaplanma, yara ve lezyon oluşur.

Saç derisindeki kuruluk vücutta bulunan doğal yağların yok olmasından kaynaklanır. Saç derisinde kuruluğa neden olan çeşitli etmenler şunlardır:

  • Çevre kirliliği
  • Egzoz dumanı
  • Kireçli su kullanımı
  • Şampuan ve kozmetiklerde bulunan toksinler
  • Kötü beslenme alışkanlıkları.

Çevre kirliliği sizin değiştirebileceğiniz bir faktör değildir. Kireçli su kullanımı ve egzoz dumanı da sizin çözemeyeceğiniz ciddi sorunlardır. Yaşadığınız bölgeye verilen suyu kullanmak zorundasınız. Ancak, böyle bir ortamda birtakım önlemler almanız gerekir.

Saç deriniz kuruysa yoğunluğu daha az olan ve daha az toksin içeren şampuanlar kullanmalısınız. Kullandığınız kozmetik ürünleri de daha az konsantre ve cilt tipinize uygun olmalıdır.

Kaşınan ve pul pul dökülen saç derisi için en etkili çözüm yöntemi saç derisini nemlendirmektir. Saç derinizi nemlendirmek için kaliteli nemlendiriciler ve doğal yağlar kullanmalısınız.

Bu nemlendiriciler ve doğal yağlar saç derinizde olumlu etki yapacaktır. Nemlendiriciler kaşıntıyı ve pul pul dökülmeyi azaltacak ve saç derinizde yağ depolayacaktır.

Yaşadığınız çevrede bulunan toksinler ve kimyasalların saçınıza verdiği zararı en aza indirgemek için düzenli olarak gayret göstermelisiniz.

Hafif yağlar ve losyonlarla saç derinizi sürekli nemlendirmelisiniz. Böylece saç derinizdeki kuruluğu azaltırsınız.

Saç derisinde oluşan kuruluğu azaltan doğal yağlar şunlardır: papatya, jojoba, mür, limon, çay çiçeği, ylang, nane, neem ve gül. Bunların arasında en iyi yağ jojoba yağıdır, kuru saç derisi için mükemmel bir nemlendiricidir ve sebumun yeniden dengelenmesini de sağlar.

Saç derisindeki kuruluğu azaltmak için saçınızı ve saç derinizi sürekli nemlendirmeniz gerekir. Neem, çay çiçeği, jojoba vb doğal bileşenler içeren şampuanlar kullanarak da saç derinizdeki kuruluğu yok edebilirsiniz.

Saç derinizdeki kuruluk sorunu ciddileşmeden önce bu sorunu kendi kendinize çözmeniz gerekir.

 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı