Saç derisi, insanların genellikle bakmayı ihmal ettikleri önemli bir bölgedir.Eğersaç derisi sağlıklıysa, saç derisinin bakımını ihmal etmek sorun oluşturmaz.

Ancakeğersağlıklı değilse, bazı saç derisi problemlerine yol açabilir. Saç derisi problemleri çok rahatsızlık verir ve ara sıra herkesin başına gelebilir. Bu sorunlar çok ciddi olmasa da, sıkıntı verebilir ve kişiyi utandırabilir.

İnsanların en çok karşılaştıkları saç derisi sorunlarından bazıları şunlardır:

Kepek: Pitriyazis olarak da bilinir. Kepek, kişinin utanmasına sebep olan bir saç derisi problemidir ve ölü deri hücrelerinin dökülmesi sonucunda oluşan büyük beyaz pullarla karakterize edilir. Bu beyaz pullar, saç derisinde, boyunda ya da omuzlarda görülür.

Kepek, bulaşıcı bir problemdir. Bu yüzden, kepek sorunu olan kişilerin saçla ilgili eşyalarını kullanmaktan kaçının. Bunları sadece uygun bir şekilde sterilize edildiğinde kullanın. Kepeğin önlenmesi için şampuanın iyice durulanması şarttır. Saçın iyice durulanmaması, kepek sorununu daha da kötüleştirebilir.

Kepek problemi; ilk safhalarda, kepek karşıtı şampuanlar, şekillendiriciler ve bazı antiseptik losyonlarla kontrol altına alınabilir. Ancak,eğersorun daha da kötüleşirse, kaşınma nedeniyle aşırı kırmızılık ve tahriş oluşursa, derhal bir doktora danışmak şarttır. Bu sorun, tedavi edilmediğinde, aşırı saç dökülmesine yol açabilir.

Kuru saç derisi: Bu, insanların en çok kışın ya da soğuk havalarda karşılaştıkları yaygın bir saç derisi problemidir. Bu durumda, saç derisi sert hale gelir, tahriş olur ve saç taranırken ölü deriler görülür. Genellikle kuru saç derisi ile kepek problemi karıştırılır.

Ancak, bu iki durum arasında bir sürü fark vardır. Kuru saç derisi, kepek gibi, saç derisinin pullanmasının sonucudur. Ama kepek sorununda, pullar daha büyük ve daha yağlıdır, saç derisinde kaşıntı ve koku olur.

Bu iki durumu birbiriyle karıştırarak sorunu çözmeye çalışmak, durumun daha da kötüleşmesine sebep olabileceği için, kuru saç derisi ve hafif kepek için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanmak daha uygundur. Alternatif olarak, yoğun bakım tedavilerini, saç derisi masajını, saç derisi için buhar uygulamasını, saç derisi nemlendirici ve losyonlarını ya da doğrudan yüksek frekanslı akım tedavilerini uygulayın.

Saç derisi aknesi: Folikülit olarak da bilinir. Bu, saç derisinde oluşan bir akne türüdür. Saç derisi aknesi çok sıkıntı verir ve aşırı stres nedeniyle çoğunlukla küçük, beyaz-sarımsı renkte çıbanlar şeklinde oluşur.

Bu akne türü, ilk safhalarında, çoğunlukla alnın üst kısmında küçük ve sert sivilceler olarak görülür. Uzun süre yağlı bırakıldığında ya da yüksek düzeyde yağ bazlı ürünler kullanıldığında, saç derisine yayılır. 

Saç derisi aknesi, başlangıç safhasında, hafif durumdayken kolayca tedavi edilebilir. Ancak, ciddi durumlar için bir dermatoloğa gidilmesi tavsiye edilir.

Aknenin üstüne salisilik asit bazlı bir cilt temizleyicisi uygulamak, sorunu kontrol altına alabilir. Temizleyiciler saçın kurumasına sebep olabileceği için, bunu aknenin bulunduğu bölgeye dikkatlice uygulayın ve iyice durulayın. Saç renginin değişmesini önlemek için benzoil peroksit ya da diğer peroksit maddelerini içeren ürünler kullanmaktan daima kaçının.

Saç derisindeki akneyi kontrol altında tutmanın güvenli yolu saçı temiz tutmak ve yağsız olmasını sağlamaktır. Ayrıca dengeli bir diyet uygulayın ve bol miktarda su için.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı