Hamilelik hassas bir süreç olduğundan her mevsimde birtakım zorluklarla karşılaşılabilir. Kış mevsiminde hamileliğin avantajları ve dezavantajları vardır;  vitamin ve mineral kaynağı sebze ve meyve çeşitleri açısından zengin bir süreç olan kış mevsimi sağlıklı bir gebelik için idealdir ancak kış mevsimde zorlayıcı hava koşulları hastalıklara ve hamilelik döneminde gribe davetiye çıkardığından hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekir. 
Kış Mevsiminde Hamilelikte Dikkat Etmesi Gerekenler
1-Kış mevsiminin soğuk ve sert havalarında ısınmak için sıkı, sentetik ve naylon içeren iç çamaşırları ve pantolonlardan uzak durulmalıdır. Aksi halde hava almayan bu tür kumaşlar terlemeyle birlikte oluşan mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Sıcak tutan yünlü, pamuklu ve soft kumaşlar tercih edilmelidir. Hamilelikte kıyafet seçimi hem annenin hem bebeğin sağlığı için çok önemlidir. 
2-Kış mevsiminde kaçınılmaz olan grip salgınlarından korunmak için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler alınmalıdır. Aynı zamanda hamilelik döneminde gribi önlemek için hasta olanlarla kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
3-Kış aylarında yağlı yiyecekleri tüketme isteği artabilir, geç saatlerde fast-food tarzı yiyecekler cazip gelebilir ancak bebeğin sağlığını tehdit eden bu gıdalar aynı zamanda aşırı kilo alımını da tetikler.  
4-Günlük 20 gr protein,20 mgr demir ve 500 mgr kalsiyum alması gereken hamilelerin bitkisel ve hayvansal gıdalardan yararlanarak bebeğin gelişimine katkı sağlamaları gerekmektedir.
5-Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte tembelleşen bedeninizi meditasyon, yoga ve pilates yaparak harekete geçirin. Hem fiziksel hem zihinsel rahatlama sağlayan bu tip hafif sporlar oldukça faydalıdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı