Günümüzün kontakt lenslerinin kullanımı, eskilerine oranla çok daha kolay ve rahat. Ayrıca günümüzde lensler, görüşü düzeltmek için olduğu kadar moda amacıyla da kullanılıyor. Kontakt lensler, gözlerinizin rengini değiştirmenizi sağlamakla birlikte görme problemleri yaşayan insanların sorunlarını eğlenceli bir şekilde çözer. Görüşünüz bozuk olduğu için kontak lens kullanmıyorsanız, artık sadece eğlence olsun diye de kullanabilirsiniz. Fakat kontak lens takma kararı ciddiye alınması gereken bir karardır. Eğer lensler düzgün bir şekilde kullanılmazsa ciddi göz sorunlarına neden olabilir. Kontakt lens bakımı karmaşık değildir, ancak göz sağlığını korumak için doğru bir şekilde temizlenmeli ve muhafaza edilmelidir.

Bununla birlikte görüş sorunları olan birçok insan, kontakt lens bakımının gözlüklerle uğraşmamak karşılığında ödenen küçük bir bedel olduğunu düşünmektedir. Rahat ve gözünüze oturan bir çift kontakt lens takmak, büyük fark yaratabilir.

Bunun dışında farkında olmanız gereken şey şu ki her gece çıkarılıp temizlenmesi gereken günlük lensler takıyorsanız belki en yorgun olduğunuz ve canınızın hiçbir şey yapmak istemediği uyku zamanında bile yapmanız gereken işler olacaktır. Geceleri lenslerini temizleyemeyecek kadar tembel olanlar uzun süre takılabilen veya atılabilen lensler kullanmaları daha doğru olabilir, her ikisi de pek bakım gerektirmez. Bu lensler takılma dönemleri sona erdiğinde atılabilir lenslerdir.

İster görüş sorununuzu çözmek ister yeni bir göz rengi edinmek için lens takın, doktorunuza görünmeniz gerekir. Gözlerinizi ölçtürmelisiniz ki lensler gözlerinize tam otursun. Bütün lensler nereden alırsanız alın reçeteyle alınmalıdır. Sert kontakt lenslerin kullanıldığı günlerden bu yana lenslerin teknolojisinde büyük ilerlemeler kat edilmiştir. Fakat lensler her tür görüş sorununu çözmezler, bu da lens satın almadan önce eksiksiz bir göz muayenesi yaptırmanız için başka bir sebeptir. Doktorunuz sizin kontak lens için iyi bir aday olup olmadığınızı söyleyebilir. Kontakt lensin takılmasını zorlaştıran şartlar vardır, göz kuruması gibi. Göz muayenesi, gözlerinizin sağlığı ve ne tür bir kontakt lens takmanız gerektiği konusunda gerekli bilgileri sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE

Akantamoba Keratit

Op. Dr. Sinan GÖKER

Doktr bey ben 3 yildr kontakt lens kullaniyr.3.5 numara.geceleri cikariyrm.lensler gôz numarami artirirmi..tesekkrler... devamı