Kriyoterapi genel olarak soğuk terapisi olarak adlandırılabilir. Vücudun belli bir süre boyunca aşırı düzeylerde soğuğa maruz bırakıldığı tüm tedavi yöntemlerini kapsar. Bazı uygulamalarda vücudun belirli bölgelerine soğuk uygulanır. Bazen ise soğuk oda terapisi veya soğuk sauna da denen kabinlerde tüm vücut soğuğa maruz kalır. Kriyoterapi nedir dendiğinde bölgesel kriyoterapinin farklı uygulama şekilleri vardır. Örneğin bir bölgeye buz koymak, buz masajı yaptırmak, soğutucu spreyler, buz banyoları bu yöntemler arasındadır. Soğuk uygulayan ekipmanlarla vücut dokularının içine dahi girilmesi mümkündür. 

Soğuk oda terapisi olarak da bilinen tüm vücut kriyoterapisinde birkaç dakika boyunca içi son derece soğuk kabinlere girilir. Burada geçirilen sınırlı zamanın sağlık için çeşitli faydaları olduğu belirtilmektedir. Kabine girildiğinde üstü açıktır ve baş kısmı dışarıda kalır. Kabinin içindeki sıcaklık -130 ila -190°C’ye kadar düşer. Genellikle kabinde durma süresi 4-5 dakikayı geçmemektedir.

Kriyoterapi nedir dendiğinde bu uygulamayı bazı sporcuların ve ünlü isimlerin yaptığını görmüş olabilirsiniz. Bazı sporcular günde iki kez yaparlar. Tek seferde faydaları görülebilse de genellikle düzenli olarak yapıldığında daha yararlı olmaktadır. 10 gün boyunca peş peşe gidip sonra ayda 1 kez tekrarlamak da mümkündür. Soğuk oda terapisi vücuttaki kas ve eklem ağrılarını azaltabilir, enflamasyonu azaltarak birçok sağlık problemine karşı etkili olabilir. Teorik olarak kronik enflamasyonun rol oynadığı tüm rahatsızlıklara karşı fayda sağlama potansiyeli taşır. Soğuk saunanın enflamasyonu azalttığı fareler üzerinde yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.

Kriyoterapi nedir dendiğinde riskleri ve yan etkileri de değerlendirilmelidir. En sık görülen yan etkisi uyuşma, karıncalanma, ciltte kızarma ve tahriştir. Bu yan etkiler hemen her zaman geçicidir. Eğer 24 saat içinde geçmezlerse doktorla görüşülebilir. Egzama hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda cildin ufak kısımlarında buz yanığı oluşabildiği görülmüştür.

Kriyoterapi asla önerilen sürelerden daha uzun olarak kullanılmamalıdır. Soğuk odada bu süre 4-5 dakika, buz torbası koyarken veya buz banyosuna girerken 20 dakika olarak düşünülebilir. Bir bölgeye buz koyarken cildi tahriş etmemesi amacıyla temiz bir havluya sarılması önerilir. Şeker hastalığı veya sinirleri etkileyen başka bir hastalığı olanların kriyoterapi kullanması önerilmez. Çünkü cilde zarar vermeye başladığında sinir hasarı sebebiyle bunu fark edemeyebilirler.

Op. Dr. Salih AYDIN

S.A hocam hastanenizde mr cekildim kayıtları vardır.benim fıtık ameliyat mecburimi olursak riskleri nedir saygılarımla... devamı