Orta Şiddet

Orta Şiddette Kurdeşen Tedavisi

Eğer orta şiddette bir kurdeşen söz konusuysa, rahatsızlık hissinin giderilmesinde ve vücudunuzdaki yangının, kaşıntının durdurulmasında kullanılabilecek pek çok tedavi vardır.

Her şeyden önce, yaşamınızda stresi azaltmanın yollarını bulmanız önemlidir. Bunun için de, gerginliğinizi azaltacak , rahatlamanızı sağlayacak şeylere zaman ayırın.

Stres yönetimi, kişiden kişiye değişir ve özeldir. Bir kişinin gevşemesine veya eğlenmesine yol açan bir şey, bir başkası için stres kaynağı olabilir! Genel olarak meditasyon, hobiler veya yaratıcı süreç içeren faaliyetler, stresin azalmasını ve kendimizden hoşnut olmamızı sağlar.

Eğer gevşemişsek veya eğleniyorsak, vücudumuz daha fazla dengededir ve strese bağlıhormonal dengesizlikler, kısa bir süreliğine de olsa ortadan kalkarlar.

Doğal Yolla Tedavisi

Kurdeşenin Doğal Yolla Tedavisi

Çoğu durumda, kurdeşenin doğal yollarla tedavisi, belirtilerin rahatlatılmasında etkili olabilir. Üstelik doğal yollarla tedavi, bazı ilaçlarda görülebilecek yan etkilere maruz kalmamızı engeller.

Kurdeşenin evde tedavisinde kullanılabilecek etkili yollardan birisi, yulaf banyosudur. Bu hem kaşıntıyı azaltır hem de yangıyı rahatlatır. Yulafı ezip banyonuza ekleyebilirsiniz veya silindir şeklindeki yulafları bir naylon çoraba koyup banyo suyuna koyabilirsiniz. Yulaf poşet çay gibi suya karışır!

Ayrıca, suya az miktarda kabartma tozu da katabilirsiniz. Kabartma tozu da, cildin rahatlamasını sağlar.

Eğer kurdeşenleriniz belli bir bölgede ise, bir yulaf lapası ve mısır unu karışımını döküntülerin bulunduğu bölgeye sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz. Bu döküntülerin kurumasına yol açarken, kaşıntı ve yangıyı da azaltır.

Bir diğer etkili tedavi yolu kaşıntıyı ve yangıyı azaltmak için buz veya soğuk su kullanmaktır. Bu kolaylıkla uygulanabilecek bir tedavidir ve deride en az tahrişe yol açacak yöntemlerden birisidir.

Pahalı kremler ve losyonlar kullanmadan kurdeşenlerinize bağlı belirtilerin azalmasını sağlayacak daha başka pek çok doğal yöntem bulunmaktadır.

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı