Yağ aldırmayı tercih eden birçok kişinin genelde sarkık derisi vardır. Bu gevşek deri, kilo kaybı, gebelik, ya da büyüme ataklarını takiben alınan kilolar sonucu olarak ortaya çıkar. Derisi sarkmış birçok insan, yağ aldırma uygulaması ile sarkan derilerine ve aşırı yağlarına çare bulacağına inanır. Bu durum aslında böyle değildir. Lazer destekli yağ aldırma sisteminin üreticileri tarafından yapılan reklam, yanıltıcı olabilir. Çoğu kez, yağ aldırma uygulamasını tercih eden insanlar, cilt sıkılaştırma derdine bu uygulamanın deva olacağına inanırlar. Bazı incelikle yapılmış cilt sıkılaştırmaları lazer destekli yağ aldırma uygulamasıyla gerçekleşebilirken, aşırı gevşek ve sarkık derinin alınması uygulamasıyla bir tutulamaz.

Cildinizde kırışıklık, deri kıvrımları, kemer veya pantolon üzerinde sarkmalar varsa veya kolaylıkla hareket ettirilebiliyorsa (derinizi sıkıştırdığınızda kolaylıkla birçok yöne çekilir), mümkün olan en iyi şekli-sonucu alabilmek için karın, uyluk veya kol germe gibi bir deri aldırma işlemi gerekli olacaktır.

Yağ aldırmaktan daha kapsamlı bir yönteme katlanmak istemeyen veya deri aldırma işlemleri ile ilgili uzun yara izleri istemeyen bazı insanlar vardır. Bu insanlar derilerinin sarkık görünmeye hatta yağ aldırma operasyonundan sonra daha da kötü olacağı gerçeğini kabul etmeye heveslidirler.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 2 ay önce yumurtalıklarımı aldırdım ve daha adet görmedim neden acaba doğumda aldırdım oğlum 2 aylık acaba bir sorundanmı böle adet görmedim bana... devamı