Ancak kanda kolesterol düzeyinin artması kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Kalp damarlarının içinde birikerek damar sertliği (ateroskleroz) denilen damarda daralma, tıkanma ve bunun sonucunda da kalp krizi gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle riskleri azaltmak için kandaki kolesterol değerinin düşürülmesi gerekmektedir. Burada koruyucu yönü ile diyet önem taşımakta ve yaşam boyu sürdürülmesi gereken sağlıklı yaşam tarzı prensibi kabul edilmelidir.
 
HDL iyi kolesteroldür ve kanda düzeyinin artması kalp hastalıkları riskini azaltır.  LDL ise kötü kolesterol olarak bilinir ve kandaki seviyesinin artması kalp hastalıkları için risk taşır.
 
Yapılan birçok klinik çalışma sonucu kişilerin diyetlerinde yaptıkları değişiklikler ile kan kolesterolünü ve LDL- kolesterolü düşürerek Koroner kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermektedir. Kan kolesterol değerinizdeki % 1 düşüş, hastalık riskini % 2 düşürür.
 
Kolesterol Değerinizi Kontrol Altına Almak İçin;
 
* Posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünlerinin kolesterol değerlerine olumlu etki yarattığı bilinmektedir. Bu nedenle beslenme programınızda her gün yer almalılardır. Kabuklu meyveleri soymadan tüketip, her öğünde salata ve haftada 2 kez kuru baklagil yemeği tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 
* Az yağlı veya light süt, yoğurt ve peynirleri tercih etmelisiniz.
 
* Yağsız et ürünlerini kullanmalısınız.
 
120-150 gr. tavuk veya hindi eti,
150- 200 gr. balık (haftada en az 2 yenilmelidir)
90- 100 gr. kırmızı et, olarak tüketilebilir.
Tercih Edin
 
Uzak Durun
 
Yumurta akı
 
Yağlı etler, şarküteri ürünleri, sakatatlar
 
Bitkisel sıvıyağlar (1/3 oranında karıştırılarak)
 
Kabuklu deniz ürünleri
 
Tam tahıllı ekmekler, yağ içermeyen kraker
 
Tam yağlı süt ve süt ürünleri
 
Kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut)
 
Krem peynir, krema, mayonez
 
Bulgur, makarna
 
Yumurta sarısı (haftada 1 kez tüketilebilir)
 
Yağlı çörek ve hamur işleri, kremalı pastalar
 
İçeriği bilinmeyen sosla hazırlanmış besinler
 
Çikolata, cips, tereyağlı patlamış mısır
 
 Yüksek tansiyon varsa konserve ürünler
 
Alkollü içecekler
Kadınlar için 1 kadeh
Erkekler için 2 kadeh
 
Düzenli fiziksel aktivite yapın. Yapılan çalışmalar haftada en az üç gün 35- 40 dakika orta tempoda yürüyüş yapmanın sağlığa yarattığı etkilerden bahsetmektedir.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba; yaklaşık 2 yıl önce tip 2 diyabet teşhisi konuldu diaformin 1000 mg kullanıyorum .6 aydır ekmek vs gibi ürünler tüketmiyorum geçen yılda kole... devamı