Yaşı 20’nin üzerinde olan herkesin, en az beş yılda bir kolesterol seviyelerini ölçtürmesi gerekir. Yüksek kolesterol tek başına herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu yüzden çoğu insan kolesterol seviyelerinin çok yüksek olduğunun farkına varöaz. Yüksek kolesterol seviyelerini düşürmek, kalp hastalığı riskini azaltır, kalp krizinden veya halihazırda kalp hastası olsanız bile kalp hastalığından ölme ihtimalini düşürür.

Kolesterol seviyenizi değerlendirmek için, doktorunuz genellikle, lipoprotein profili adı verilen basit bir kan testi uygular. Lipoprotein profili aşağıdakileri değerlendirir:

  • LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, aynı zamanda “kötü” kolesterol de denir)
  • HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol, aynı zamanda “iyi” kolesterol de denir)
  • Trigliserid (Aynı zamanda çok düşük yoğunluklu lipoprotein de denir)
  • Total kolesterol seviyesi

Kan testine ilaveten, doktorunuz genel bir fiziksel muayene uygulayacak, tıbbi öykünüzü öğrenecek, kalp atışınızı kontrol edecek, nabzınızı dinleyecek ve tansiyonunuzu ölçecektir.

Eğer kolesterolünüzün yüksek olduğu anlaşılırsa, özellikle de diğer kalp hastalığı risklerini taşıyorsanız, doktorunuz kolesterolünüzü düşürmek için beslenme ve hayat tarzında değişiklikten ilaçlara kadar uzanan bir dizi tedavi seçeneği önerecektir.

Eğer doktorunuz kalp hastalığı riskiniz olduğundan kuşkulanıyorsa başka testler de önerebilir.

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Hocam selamlar.esim 34 yasinda endokardit teshisi konuldu.bakirkoy dr.sadi konukta kalbine ti dedikleri hortumdan attilar. Ancak enfeksiyon görülmedi.... devamı