Lupus Hakkında 8 Yanlış Kanı

Aşırı iltihaplanmaya yol açan bir otoimmün hastalık olan lupus vakaları orta yaşlara kadar erken bir dönemde de ortaya çıkabiliyor. Aslında hastalık, adını 12. yüzyılda yaşayan bir doktordan almıştır. Bu doktor, birçok lupus hastasının yüzünde görülen klasik döküntünün onlara, Latincesi lupus olan kurt görünümü verdiğini düşünüyordu.

O zamandan beri hastalığın gizemi, çoğu yanlış olan birçok açıklama ortaya çıkmasına sebep yol açtı. Aşağıda sıralananlar lupus hakkında yaygın olarak bilinen yanlış kanılardan bazılarının bir derlemesidir.

Yanlış Kanı 1: Lupus bulaşıcıdır ve cinsel yolla bulaşabilir.

Lupus, bir virüs, bakteri ya da herhangi başka bir enfeksiyon yapıcıdan kaynaklanmaz, bu yüzden cinsel yolla ya da başka bir şekilde bulaşmaz. Anneden cenine geçebildiği halde (düşey bulaşma), hiçbir zaman bir bireyden başka birine yatay olarak bulaştığına rastlanmamıştır.

Yanlış Kanı 2: Lupus hastası kadınlar hamile kalmamalıdır çünkü doğum kusuru riski yüksektir.

Nadir vakalarda Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) (lupusun en yaygın görülen tipi) hastası kadınlar, daha sonra lupus gelişimi görülen bebekler dünyaya getirir, bunların yarısı aynı zamanda bir kalp hastalığıyla doğar. Fakat bu risk lupus hastası olmayanlardakinden daha yüksek değildir. Lupus hastası kadınların %50’sinden daha fazlası tamamen sağlıklı bebekler dünyaya getiriyorlar. Düzenli bir tıbbi bakım (yüksek riskli hamilelikler konusunda yetkin bir kadın doğum uzmanı edinmek) ve yangıları engellemek normal bir doğum şansını oldukça artırır.

Yanlış Kanı 3: Aspartam lupus yangılarına neden olur.

Bu iddianın tamamen yanlış olduğu yakın zamanda Amerikan Lupus Vakfı tarafından bulundu. Düşük kalorili bir tatlandırıcı çeşidi olan aspartam ne lupusa ne de yangılara yol açar.

Yanlış Kanı 4: Lupus bir kadın hastalığıdır.

Lupus hastalarının çok büyük bir çoğunluğu kadındır fakat bu hastalık erkeklerde de ortaya çıkabilir. Bu dengesiz dağılımın nedenini ortaya koymaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Yanlış Kanı 5: Lupus kalıtsaldır.

Bu kanı biraz bulanık kalıyor. Kanıtlara göre lupus hastalarının sadece %5’inde hastalık çocuklara aktarılıyor. Görünüşe göre lupusun güçlü bir genetik bağlılığı yok.

Yanlış Kanı 6: Lupustan ölemezsiniz.

Eğer erken teşhis edilir ve saldırgan bir tedavi uygulanırsa lupus vakalarının çoğu ölümcül değildir. Buna rağmen ciddi vakalar böbrek ya da kalp yetmezliğine yol açabilir ve iki durumda da ölümle sonuçlanabilir.

Yanlış Kanı 7: Lupus hastaları depresyondan yorgun düşer.

Muhtemelen böyle değil; lupus hastalarında depresyon görülebilmesine rağmen, yorgunluk hastalığın esas belirtilerinden biridir. Lupus hastalarının bağışıklık sistemlerinin sürekli etkinliği, büyük olasılıkla orta seviye de ya da şiddetli yorgunluğa yol açar.

Yanlış Kanı 8: Aile doktorlarının çoğu lupusu tedavi etmekte uzmanlaşmıştır.

Bazıları belki, ama çoğu değil... Lupusun ince farklarını etkin şekilde gözleyebilmek için en iyi yol bir romatolog ya da artrit konusunda uzman bir doktora gitmektir (iltihabın sonucu da otoimmüniteye neden olur).

Lupus günümüzde yoğun şekilde araştırılıyor. Araştırmalar bu kronik iltihaplı hastalığın bir çok gizemine ışık tutmaya çalışıyor. Görünürde bir tedavisi olmamasına rağmen, lupus hastalarının hayatlarını tam olarak normal bir şekilde sürdürebilmeleri için geliştirilmiş olan birçok terapi vardır.

 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

DOKTOR BEY SIZE OZELDEN ULASMAYA CALISIYORUM AMA EMAIL ADRESINIZ YANLIS DIYO BANA BASKA BIR EMAIL ADRESI GONDEREBILIRMISINIZ TESEKKURLER.... devamı