Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi olarak bilinen bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri Ixodes dammini denilen geyik kenesi ısırmasıyla geçer. İsmi geyik kenesi olmasına rağmen, genellikle köpek gibi kürklü hayvanlarda görülmektedir. Köpekler bol ağaçlı yerlerde veya uzun çimenlerde gezindiklerinde, keneler köpek derisine yapışırlar. Kene bir kişiyi ısırdığında, bakteri bir çıkış yolu bulup kişinin vücuduna geçer ve enfeksiyona yol açar. Lyme hastalığı değişik şekillerde ortaya çıkmakla beraber, ilk belirti deride kenenin ısırdığı bölgede kızarıklıktır. Hedef organlar deri, merkezi sinir sistemi, göz ve kalp gibi organlar olabilir. Eklemlerde şişlik, sıvı birikimi, hareket etmede zorluk görülür. Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Lyme Hastalığı: Hastalık Bulaşıcı Mıdır?

Lyme hastalığı, siyah bacaklı kenenin ya da geyik kenesinin ısırmasıyla geçer. Kurtçukları haşhaş tohumu, olgun olanları da susam tohumu büyüklüğünde olduklarından, geyik kenesini gözle seçmek çok zordur. Lyme hastalığı bulaşıcı değildir. Enfeksiyonu kapmış olan kişiden sağlıklı bir kişiye geçmez. Hatta bulaşıcı bir hayvan hastalığı bile değildir. Sinekler, sivrisinekler, pireler gibi küçük böceklerle dahi taşınmaz.

Emziren bir annenin de lyme hastalığını süt verdiği çocuğuna geçirdiği nadiren görülmüştür. Bu sebeple birçok doktor emziren annelere ihtiyatlı olunması gereken dönemde süt vermemelerini tavsiye ederler. Hamile kadınlar doğmamış çocuklarını antibiyotiklerin fetüse verebileceği zarar nedeniyle etkilerler. Lyme hastalığından muzdaripseniz, tedbir olarak kan bağışında bulunmamalısınız. Lyme hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir fakat korunmanın tek yolu ona karşı önlem almaktır.

Lyme hastalığından kendinizi korumak için aşı yaptırmalısınız. Aşı yaptıran kişilerin yüzde 85’i bu hastalıktan kurtulmuştur. Lyme hastalığı bulaşıcı değildir ama oldukça tehlikelidir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba kız arkadaşımın adetinden 2 hafta sonra çok az minik minik pembe akıntı ve kahverengi kele geldi + kasık ve bel ağrısı olduğunu söyledi hasta... devamı