Dolgu yaptırmaktan korkanlara müjde!

Dişe dolgu yaptırmak birçok kişiye zor gelir. Aslında dişi ağrıyınca kadar diş doktoruna gitmemesinin sebebi dolgu korkusudur. Asıl üzücü olan ise çekilen sıkıntıya rağmen dolgunun düşme ihtimalidir.

Çözüm Fransız bilim adamlarından geldi. İnsanların korkulu rüyası olan diş dolgularına bir son vermek için kolları sıvadı. Dişlerdeki çürükler artık dolgu işlemine gerek kalmadan özel bir jel yoluyla tedavi edilebilecek. Bu jel, çürümüş dişin dört haftadan daha kısa bir sürede eski sağlığına kavuşmasını sağlıyor.

Paris Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, halen sadece dolgu malzemesiyle kapatılabilen diş çürüklerini, kemik ve diş yapısının benzerliği üzerinden özel olarak geliştirdikleri jelle tedavi etmeyi başardı.  Yapılan hormon testleri sonucunda ulaşılan bulgular ACS Nano: American Chemical Society Yayınları tarafından yayımlandı.

Dört hafta içinde eski haline geliyor…

Bilim adamları tarafından fareler üzerinde yapılan laboratuar araştırmalarına göre, çürük diş üzerine sürülen jel, dolgu işlemine hiç gerek kalmadan, dişi sadece dört hafta içinde eski haline getirebiliyor.

Melanosit salgılanmasını sağlayan MSH hormonunun, poli-L-glutamik asitle karıştırılmasıyla elde edilen jelin, klinik deneylerde elde edilecek sonuçlara göre, 3 ila 5 yıl arasında yaygın olarak kullanılmaya başlanabileceği belirtiliyor. Yapılan araştırmalar MSH’nin kemik rejenerasyonu üzerinde uyarıcı bir rol oynadığını ortaya çıkardı. Diş sağlığı ve diş dolguları alanındaki bu gelişme diş doktoru korkusu olan herkesi sevince boğacaktır.

Dr. Özer AKINCI

hocam iyi günler dilerim.Ben 2 hafta önce arka dişime dolgu yaptırdım ve ilk günden itibaren dolguda bir yükseklik wardı bu yüksekliğin zamanla kaybol... devamı