Bir diğer yöntem ise, memenin tümüyle alındığı bir yöntemdir. Memenin tümüyle alındığı yönteme mastektomi denir. Bu yöntemin de çeşitli tipleri vardır. Örneğin meme başıyla birlikte meme tümüyle çıkarıldıktan sonra, göğüs duvarı düz bir şekilde bırakılabilir.
 
Mastektomi yöntemi
 
Bunun dışında deri koruyucu mastektomi denilen bir yöntem vardır. Bunun günümüzde daha gelişkin olanı, meme başını da bırakacak tarzda yapılan mastektomi uygulamasıdır. Memenin iç kısmı tamamen alındıktan sonra, yani meme dokusu tamamen boşaltıldıktan sonra, aynı seansta yerine bir meme protezi yerleştirilerek, ameliyatın bitiminde kadınların yeni bir göğüsle uyandırılması mümkün olmaktadır.
 
Video: Meme Kanseri
 
Koruyucu cerrahide ise genellikle onkoplastik cerrahi uygulanır. Yani çevredeki sağlam dokuyla birlikte tümörlü ve kanserli doku çıkarılırken, mümkün olduğu kadar memenin şeklinin bozulmamasına özen gösterilir.
 
Onkoplastik cerrahi
 
Ya da memenin şeklinde bir değişiklik yapılması gerektiğinde, onkolojik prensipler plastik prensiplerle birlikte uygulanır. Böylece ameliyat sonrası kadınları mutlu edecek, güzel görünümlü bir meme ortaya çıkarılmaya çalışılır.
 
Meme ameliyatları, hastaları çok fazla üzmeyen ameliyatlardır. Ameliyat sonrası aynı gün ayağa kalkıp normal aktivitelerini yapabilirler. Bir gün sonra ise hastaneden taburcu olabilirler. Sadece protez yapılan ameliyatlarda hastanede biraz daha uzun kalmaları gerekir. Bu da genellikle 2 günlük bir süre olmaktadır.
 
Ancak meme ameliyatlarında ameliyat sonrası rahat geçer ve kadınları çok fazla etkilemez. 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı