Oysa bu doğru değildir. Kadınlar kendi memelerini muayene ettikçe, onları çok iyi bir şekilde tanımaya başlayacaklardır. Memelerinde oluşabilecek herhangi bir değişiklik ya da kitleyi kolaylıkla anlayabilecek duruma geleceklerdir.
 
İki şekilde muayene
 
Kadınlara kendi kendilerini iki şekilde muayene etmeleri önerilir. Bunlardan birincisi, otururken kollarını hafifçe kaldırmaları, parmak uçlarını koltuk altlarına yerleştirerek, ilk olarak koltuk altlarını muayene etmeleridir.
 
Memelerini muayene edecekleri zaman sert bir zemine yatmalıdırlar. Muayene edecekleri memenin olduğu taraftaki kollarını yukarıya kaldırıp başlarının altına koyarak, ellerinin iç kısmıyla memelerinin göğüs duvarı arasında memelerini ezerek, saat yönünde bütün kadranları bastırarak muayene etmelidirler.

Video: Meme Kanseri
 
Meme sıkılmamalıdır
 
Memeyi sıkarak muayene etmek doğru değildir. Sıkıldığı zaman meme dokusu da ele bir sertlik, bir kitle olarak gelir. Oysa ellerinin iç kısmıyla yaptıkları muayenede normal meme dokularını ezebilirken, içinde olabilecek sert bir tümörlü doku ezilmeyeceği için, kolaylıkla hissetmeleri mümkün olabilir.
 
Keza kadınların meme başlarını sıkarak, buradan bir akıntı olup olmadığını da kontrol etmeleri gerekir.
 
Diğer bir muayene ise duş sırasında yapılmalıdır. Kadınlar duşta, göğüslerini sabunladıktan sonra, kollarını kaldırarak, yine ellerinin iç kısmıyla göğüs duvarı arasında meme dokusunu ezerek, bütün meme kadranlarını muayene etmelidirler. Bu muayene sayesinde eğer memenin içinde herhangi bir ur ya da sertlik varsa, kolaylıkla hissetmeleri mümkün olacaktır.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı