Bunun dışındaki belirtilere gelince, örneğin meme başından gelen akıntılar önemli belirtilerdir. Ama bu akıntıların da nitelikleri önemlidir. Asıl korkulan, kanlı meme başı akıntıları ve sulu akıntılardır. Yani su gibi berrak bir akıntı da kötü bir hastalığın, meme kanserinin habercisi olabilir.
 
Bunun dışında kalan akıntılar daha önemsizdir ve genellikle bir meme kanseri habercisi değillerdir. Bunlar hormonal nedenlere bağlı akıntılardır.
 
Diğer belirtiler
 
Ciltte oluşan değişiklikler, meme başında çekilmeler, yine meme cildinde çekilmeler, koltukaltındaki lenf bezlerinde ele gelen sertlikler, memede büyümeler, meme üzerindeki damarlarda belirginleşmeler, meme cildinde aniden ortaya çıkan kırmızılık ve şişmeler meme kanserinin belirtisi olabilir.

Video: Kendi Kendine Meme Muayenesi
 
Meme cildinde aniden ortaya çıkan kırmızılık ve şişmeler, iltihabi tip denilen bir meme kanserinin habercisidir. Yine meme cildinde ortaya çıkan kırmızı renkli sert nodüller de ilerlemiş bir meme kanserinin belirtisi olabilir.
 
Memede şekil bozuklukları ve bütün diğer belirtiler ortaya çıktığında, memede bir kanser olabileceği akla gelmelidir.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı