Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri meme içindeki konumu ve uzak yerlere yayılım yapıp yapmamasına göre sınıflandırılır. Tümörler memede sütün yapıldığı yer olan lobüllerde meydana geldiği takdirde lobüler meme kanseri veya karsinomu olarak adlandırılır. Eğer sütü meme başına taşıyan kanallarda tümör oluşmuşsa duktal karsinom adını alır. Bir diğer sınıflandırma ise erken evrede yapılır eğer bir tümör meme içinde sadece oluştuğu yerle sınırlıysa in situ veya non-invaziv olarak tanımlanır. Ancak eğer yayılma söz konusuysa invaziv veya infiltratif olarak isimlendirilir. Peki, meme kanserinde risk faktörleri nelerdir biliyor musunuz?

İlk Doğum Yaşı

Hiç doğum yapılmamış olması veya ilk doğumun 30 yaş ve üstünde meydana gelmesi meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bunun sebebi yapılan araştırmalara göre doğum sayısıyla kanser gelişimi arasında ters orantı oluşudur.

Adet Yaşı

Adet başlama yaşının erken adetten kesilme yaşının geç olması meme kanseri riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır. 

Meme Hastalıkları

Daha önce memede kansere öncü sayılabilecek bir lezyon, kist veya fibroadenom gibi hastalıkların olması meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Ailede Meme Kanseri Öyküsü

Kadınlarda meme kanseri kalıtsal olabilmektedir bu nedenle eğer ailede veya akrabalarda meme kanseri gelişmişse meme kanseri riskinden söz etmek mümkündür. 

Daha Önce Bir Memede Kanser Gelişimi

Eğer daha önce bir memede tümör saptanmış ve tedavi olunmuşsa diğer memede oluşma riski de vardır. Bu nedenle daha önce kanser geçirmiş hastaların çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Yaş Faktörü

Yaş diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de önemli bir faktördür. Bu nedenle 50-65 yaş aralığındaki kadınlar çok daha fazla meme kanserine yakalanma riski taşırlar.

Beslenme

Özellikle menopoz dönemi ve sonrasında aşırı yağlı gıda tüketimi meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi kadınlarda östrojen hormonu düzeyini arttırır bu da meme kanseri gelişiminde etkili rol oynar. Bu nedenle günde bir kadehten fazla içmemeye özen göstermelisiniz.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı