Kolon kanserinin belirtileri, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, ishal, kabızlık, makattan kan gelmesi ve daha ileri dönemlerde, özellikle tümörün çok büyüdüğü dönemlerde kansızlıkla ilişkilendirilebilen çarpıntı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerdir. 

Kalın bağırsağın başlangıcı daha geniş bir boru şeklindedir. Çıkışa doğru bu boru daralır. Dolayısıyla o geniş kısımda, yani kalın bağırsağın başlangıç kısmında olan tümörler belirti vermeden rahatça büyürler. Gizli kan kaybıyla, örneğin yaşlı bir insanda bir demir eksikliği şeklinde kendini gösterir. 

Bağırsağın inceldiği ve daraldığı bölümlerde ise, tümör büyümeye başladığında geçişi zorlaştıracaktır. Dolayısıyla kabızlık ve bağırsak tıkanması belirti olarak ön plana geçer. Özellikle çıkışa yaklaştığında da, kanama gözle görülebilecek şekilde olduğu için, makattan kırmızı, taze kan gelmesi şeklinde de belirti verebilir.

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Hocam merhaba, Ben 40 yaşındayım, hiçbir şikayetim olmadan kontrol amaçlı endoskopi ve kolonpskopi yaptırdım. Biraz evhamlı biryimde :) Ailemde değil ... devamı